APC
APC NetShelter Cable Management AR8113A
- SKU:
- 18140225
- MPN:
- ar8113a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/25/2026 04:38:54 PM PST
- Stock Update:
- 03/25/2026 04:38:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Facilitates side/vertical cable management, organizes data and power cables.
Package Contents:
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760278&lang=en-us
No
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760278&lang=en-us
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8113A_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8113AKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760278&lang=en-us
Product Take Back Program:
No
Package Contents:
- Cable Management Rings (5 Large, 5 Small Rings)
- Mounting Hardware
- Mounting Straps
Certifications & Standards:
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760278&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8113A_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8113AKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.73" |
| Color Family | Black |
| Width | 18.50" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 25.98" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack. |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Name | Cable Management Rings |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8113A |
| Product Model | AR8113A |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Ring |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC NetShelter Cable Management AR8113A