APC
APC AR8652 Spacer Bracket For 4 Post Racks Pack Of 2
- SKU:
- 18475765
- MPN:
- ar8652
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:41:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $138.79 each 138.79 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 12:41:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:
- 6" Wide Spacer Bracket
- Installation Guide
- Rack Mounting Hardware
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65033982&lang=en-us
TAA compliance|
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65033982&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8652_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8652KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
United States
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65033982&lang=en-us
Certifications & Standards:
TAA compliance|
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65033982&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
- 6" Wide Spacer Bracket
- Installation Guide
- Rack Mounting Hardware
Additional Information:
Rack components that can be added to existing racks if requirements change
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8652_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8652KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
For Country/Region:
United States
Compatibility:
APC 4 Post Racks
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Height | 2.95" |
| Width | 5.98" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 1.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Accessories to aid in the installation of rack mount IT equipment and to secure racks into position within an enclosure. |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | AR8652, Mounting Bracket, AR8652 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8652 |
| Product Model | AR8652 |
| Packaged Quantity | 2 |
| Product Information | |
| Device Supported | Rack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AR8652 Spacer Bracket For 4 Post Racks Pack Of 2
$144.01