APC
Apc Basic Rack 5.7k Va Pdu - 36 X Iec 320-c13, 6 X Iec 320-c19 - 5.7kva - Zero U Rack-mountable (135661)
- SKU:
- 18049746
- MPN:
- 135661
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:38:53 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:38:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
APC Basic Rack PDU, Input: 208V 3PH, Input Connections: NEMA L21-20P, Cord Length:3 feet ( 0.91 meters ), Output: 208V, Output Connections: IEC 320 C13,IEC 320 C19Output:Nominal Output Voltage : 208V
Max Total Current Draw per Phase :20A
Output Connections:(36) IEC 320 C13
(6) IEC 320 C19
Overload Protection : NoInput:
Nominal Input Voltage : 208V 3PH
Input Frequency: 50/60 Hz
Regulatory Derated Input Current: 16A
Input Connections : NEMA L21-20PCord Length : 3 feet (0.91 meters)
Number of Power Cords : 1
Maximum Input Current per phase: 20A
Load Capacity : 5700 VAEnvironmental:
Operating Environment : 32 - 113 F (0 - 45 C)
Operating Relative Humidity: 5 - 95%
Operating Elevation :0-10000 feet (0-3000 meters
Storage Temperature : -13 - 149 F (-25 - 65 C)
Storage Relative Humidity : 5 - 95%
Storage Elevation :0-50000 feet (0-15000 meters)Conformance:
Regulatory Approvals:cUL Listed, CSA C22.2 No.60950-1-03, UL60950-1, UL ListedSustainable Offer Status
RoHS: Compliant
Includes:
Installation Guide
Rack Mounting Brackets
Toolless Mounting Kit Item Dimension (L"xW"xH"):
84.00 x 6.00 x 5.00
Weight:
15.18 lb
Warranty Information:
2 Years Repair and Replace
Package Contents:
- Basic Rack 5.7k VA PDU
- Installation Guide
- Toolless Mounting Kit
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=759114&lang=en-us
Basic Rack 5.7k VA PDU Installation guide Rack mounting brackets Toolless mounting kit
cUL Listed|UL Listed
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=759114&lang=en-us
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
India
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=759114&lang=en-us
Package Contents:
Certifications & Standards:
cUL Listed|UL Listed
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=759114&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
India
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (VA) | 5700 VA |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 12.02 lb |
| Cord Length | 2.95 ft |
| Placement | Side |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 70" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 2.2" |
| Rack Height | 0U |
| Depth | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design. It supports a maximum input current of 20A and operates at 208V. The PDU features 36 IEC 60320 C13 outlets and 6 IEC 60320 C19 outlets, providing flexibility for connecting various IT equipment. It includes a 3-foot power cord with a NEMA L21-20P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide, rack mounting brackets, and a toolless mounting kit. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Basic Rack 5.7k VA PDU |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7564 |
| Product Line | Basic Rack |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Plug/Connector Type | NEMA L21-20P |
| PDU Type | Basic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Apc Basic Rack 5.7k Va Pdu - 36 X Iec 320-c13, 6 X Iec 320-c19 - 5.7kva - Zero U Rack-mountable (135661)
$602.78