APC
APC AP7821B Rack PDU Metered 1U 208/230V 8xC13
- SKU:
- 18154905
- MPN:
- ap7821b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:46:01 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 11:46:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using StruxureWare Data Center Expert, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers.Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712014_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562848&lang=en-us
cUL Listed|C-tick|CE|CSA|GOST|UL Listed|VCCI|VDE
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562848&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13 Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets User manual
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7821B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7821BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712014EN
United States
Yes
India
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712014_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458562848&lang=en-us
Certifications & Standards:
cUL Listed|C-tick|CE|CSA|GOST|UL Listed|VCCI|VDE
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=458562848&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7821B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7821BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712014EN
For Country/Region:
United States
Lead Free:
Yes
Country of Origin:
India
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.84 lb |
| Cord Length | 7.87 ft |
| Placement |
|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 17.5" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a metered rack PDU designed for 1U horizontal mounting. It supports a maximum current of 16A and operates at 208-230V. The PDU features 8 IEC 60320 C13 outlets and an 8.2-foot power cord with an IEC 60320 C20 plug. It has a load capacity of 3300 VA and includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7821B |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| PDU Type | Metered |
| Management | |
| Management | <ul> <li>SNMP</li> <li>Telnet</li> <li>HTTP</li> <li>SSH</li> </ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP7821B Rack PDU Metered 1U 208/230V 8xC13
$781.68