Apevia ATXPM1000W Premier 1000W 80+ Gold RGB Power Supply
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
atx-pm1000w
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 04:43:56 AM PST
  • Main
  • Original
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Stock Update:
05/12/2026 04:43:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Apevia's Premier line of power supplies bring an elegant form and function to your system while still suiting your needs. Stable and reliable, it supports the newer ATX 12v2.3 standard and single rail setup. Boasting a cool 135mm RGB fan, it adds a nice glow to any computer. The Premier line also uses a hybrid modular cable setup, allowing you to use only the connectors that you need. No excessive tucking of wires required. Just put the unused plugs away for future use. It also uses Active PFC, with a 99% factor correction, boosting performance and saving energy. No toggle switch included, the power supply automatically switches between 110V and 230V depending on the power grid its attached to. 80+ Gold certified.
  • 1000W Power with 13.5cm RGB fan
  • 80+ Gold certified
  • High stability with 5% tolerance of 5V, 3.3V & 12V output
  • Hybrid modular cable design
  • High quality components and housing
  • 20 + 4 pin main connector can be used for 20 pin or 24 pin
  • 2 x 4/8 Pin ATX 12V connector
  • 4 x 6+2 Pin PCI - Express
  • 4 x SATA connector
  • 4 x 4 pin peripheral connector
  • 1 x floppy connector
  • Each cable is removable
  • Cables and accessories
Features
Certifications & Standards:
  • FCC
  • CE
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
Power Description
Input Frequency60 Hz
Number of +12V Rails1
Output Power1000 W
Input Voltage
Output Voltage Detail
Output Voltage
Physical Characteristics
Form FactorInternal
Weight (Approximate)5 lb
Product ColorBlack
Height3.3"
Color FamilyBlack
Width5.9"
Interfaces/Ports
Number of (6+2 pin) PCI Express Power Connectors4
Number of SATA Power Connectors4
PCI Express ConnectorYes
General Information
Brand NameApevia
Manufacturer Website Addresshttp://www.apevia.com
Marketing InformationApevia's Premier line of power supplies bring an elegant form and function to your system while still suiting your needs. Stable and reliable, it supports the newer ATX 12v2.3 standard and single rail setup. Boasting a cool 135mm RGB fan, it adds a nice glow to any computer. The Premier line also uses a hybrid modular cable setup, allowing you to use only the connectors that you need. No excessive tucking of wires required. Just put the unused plugs away for future use. It also uses Active PFC, with a 99% factor correction, boosting performance and saving energy. No toggle switch included, the power supply automatically switches between 110V and 230V depending on the power grid its attached to. 80+ Gold certified.
80+ Gold certified
Hybrid modular cable design
2 x 4/8 Pin ATX 12V connector
4 x 6+2 Pin PCI - Express
4 x SATA connector
4 x 4 pin peripheral connector
1 x floppy connector
Each cable is removable
Cables and accessories
Product TypePower Supply
Product NamePremier ATX-PM1000W 1000W Power Supply
ManufacturerApevia Corporation
Manufacturer Part NumberATX-PM1000W
Product ModelATX-PM1000W
Product LinePremier
Packaged Quantity10
Technical Information
Fan Diameter135 mm
Specification ComplianceATX12V v2.3
Number of Fans1
Protection Type
ModularYes
Power Factor Correction (PFC)Active
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main