Astro Pneumatic AST-5302A 20 Ton Air/manual Bottle Jack
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
ast-5302a
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MO, PA, TX warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 03:56:23 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 03:56:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features and Benefits
  • Heavy duty design perfect for high use professional automotive and industrial settings
  • Designed for manual or pneumatic operation; Extension screws for added height when necessary
  • Air hose can swivel in any direction of connection from air source
  • 2-Piece long handle for pumping ease; Features safety valve overload protection
The Astro Pneumatic Tool 5302A 20 Ton Air/Manual Bottle Jack is constructed with a heavy duty design perfect for high use professional automotive and industrial settings. It is fast and versatile with quicker hydraulic action than the competition and several times quicker than standard hand operated equipment. Designed for manual or pneumatic operation and includes extension screws for added height when necessary. The air hose can swivel in any direction of connection from air source. It is built with a 2-Piece long handle for pumping ease and features safety valve overload protection.
Specifications:
Capacity: 20T
Min Height: 10-5/16" (262mm)
Max Height: 19-15/16" (506mm)
Ram Travel: 6.3" (160mm)
Screw Adjustment: 3-5/16" (84mm)