Asus
Asus ExpertCenter Pro ET700I W7-B-750 Barebone System - Socket LGA-4677 - 1 x Processor Support (289708)
- SKU:
- 21344348
- MPN:
- 289708
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 05:11:43 PM PST
- Stock Update:
- 03/29/2026 05:11:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Choose Your ExpertCenter Pro ET700I W7Intel Xeon W-3400 / W-2400 processor, Intel W790 chipset and DDR5 ECC memory for professional performance and stability
Ready for 2D/3D rendering with support for up to two NVIDIA Quadro RTX
Dual onboard 2.5Gb Ethernet ports for fast, high-bandwidth, low-latency throughput
Dual M.2 for up to 32 Gbps for better performance and data redundancy
EPEAT Bronze-certified workstation for greener environment
Ultra-fast connectivity with USB 20 Gbps Type-C, USB 10Gbps Type A and C and USB 5 Gpbs ports
ASUS Control Center Express: Real-time IT monitoring and management software for enhanced data protection
Independent software vendor (ISV) certification for validated reliability and compatibility with key applications
Product Name: Pro ET700I W7-B-750
Part Number: 90WS0011-M000P0Operating System
Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business.Processor / System Bus
1 x Socket LGA4677
Intel Xeon W-3400 and W-2400 Series Processors
Refer to www.asus.com for the latest Intel CPU support listChipset
Intel W790 ChipsetMemory
Total Slots :
8 (4-channel)
Capacity :
Maximum up to 1024GB RDIMM
Memory Type :
Quad Channel DDR5 4800/4400 MHz, ECC RDIMM
Memory Size :
128GB, 64GB, 32GB, 16GB RDIMM
Refer to support page for more information
Actual memory frequency differs from Intel CPU types and memory module. Please check Intel official site for more detail about the memory types supported by each CPU.Expansion Slots
Total: 5
Location-1: PCIe x16 slot (Gen 5.0 x16 link)
Location-2: PCIe x16 slot (Gen 5.0 x16 link)
Location-3: PCIe x16 slot (Gen 5.0 x16 link)
Location-4: PCIe x4 slot (Gen 4.0 x4 link)
Location-5: PCIe x16 slots (Gen 5.0 x16 link)Storage
Storage Controller :
Intel W790 Chipset
-4 x SATA3 6Gb/s ports
-1 x M.2_1 socket3, up to 22110 type (PCIe Gen4 x4 link), from PCH
-1 x M.2_2 socket3, up to 2280 type (PCIe Gen4 x4 link), from PCH
-SlimSAS_1 slot supports PCIe 3.0 x4 mode NVMe device
-SlimSAS_2 slot supports PCIe 4.0 x4 and SATA mode device
Supports Intel Virtual RAID on CPU (Intel VROC) and Intel Volume Management Device (IntelVMD)
Intel VROC Technology supports PCIe/SATA RAID 0/1/5/10.Drive Bays
3 x Internal 3.5" Drive bays
2 x Internal 2.5" Drive baysAuxiliary Storage FDD/CD/DVD
1 x 5.25" media bay
(Options: No ODD/DVD-RW Slim ODD)Networking
2 x Intel I226-LM 2.5GbE LANGraphic
Up to 2 GPU CardFront I/O Ports
1 x USB 20 Gbps Type-C port
2 x USB 5 Gbps ports
2 x USB 2.0 port
1 x Headphone port
1 x Microphone portRear I/O Ports
2 x USB 10 Gbps ports (1 port at Type A, 1 port at Type C)
2 x USB 5 Gbps ports
4 x USB 2.0 ports
2 x LAN ports (RJ45)
1 x 7.1-channel Audio I/O ports (5+1 Audio jacks)
1 x BIOS FlashBack buttonSwitch/LED
Front:
1 x Power Switch/LED
1 x Reset Switch
1 x HDD Access LED
1 x Fan Speed Switch ( Full speed/by fan profile setting)
Back:
1 x BIOS FlashBackManagement Solution
ASUS Control Center Express support
Intel vPro supportRegulatory Compliance
BSMI, CE, FCC, Energy StarPower Supply
750W 80PLUS GOLD Single Power Supply, 100-240V, 9-4.5A, 50/60Hz, Class IEnvironment
Operation temperature: 10oC 35oC
Non operation temperature: -40oC - 70oC
Non operation humidity: 20% - 90% ( Non condensing)Optional Items
Smart card reader
Anti-Virus CD pack
OS
DVD-ROM
Keyboard and mouse
COM port cable
Print port cableItem Dimension (L"xW"xH")
31 x 24 x 17
Weight
91 lbs
Warranty Information
3 years
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze)
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type |
|
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Supported | Xeon |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 31.48 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 21.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.1" |
| Depth | 17.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 3.5" Bays | 3 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS ExpertCenter Pro ET700I W7 Workstation ASUS ExpertCenter Pro ET700I W7 is a high-end workstation that delivers professional performance and flexible expandability ideal for a range of applications from design to virtualization. Equipped with powerful Intel Xeon W-3400 and W-2400 processors and ECC memory, plus support for an NVIDIA Quadro graphics card and independent software vendor (ISV) certification, ExpertCenter Pro ET700I W7 delivers the performance, reliability and guaranteed compatibility you can trust for your professional workflows. Professional performance Designed for creative professionals who require outstanding performance, reliability and enhanced security, ExpertCenter Pro ET700I W7 is powered by the Intel Xeon ® W-3400 & W-2400 processors to handle the additional cores and increased bandwidth. It also supports ECC memory to automatically detect and correct data corruption, reducing the chance of system crashes to ensure workstation stability. PCIe 5.0 Intel processors bring PCIe 5.0 support to the market. PCIe 5.0 offers twice the data transfer speed of PCIe 4.0, making it robust enough to handle new data-heavy tasks. PCIe 5.0 also brings other benefits, such as electrical changes to improve signal integrity, backward-compatible CEM connectors for add-in cards, and backward compatibility with previous versions of PCI Express. Less heat, more productivity To ensure stable performance, ExpertCenter Pro ET700I W7 employs an innovative multi-channel cooling system. The airflow flows in through front panel and bottom of the case which can bring cool air to drop system temperature, plus, ExpertCenter Pro ET700I W7 also equips an air duct (Note) in VRM area to direct cool air through CPU and DRAM, making sure the temperature of these two major components are optimized to perform well as you wish. |
| Product Type | Barebone System |
| Product Name | ExpertCenter Pro ET700I W7-B-750 Barebone System |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PRO ET700I W7-B-750 |
| Product Model | ET700I W7-B-750 |
| Product Line | ExpertCenter Pro |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Storage | |
| Supported Storage Drive Interfaces |
|
| Supported Storage Drive Types |
|
| Interfaces/Ports | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| USB Type-C Detail | Front: 1 x USB 20 Gbps Type-C port, Rear: 1 x USB 10 Gbps Type-C port |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of SAS Interfaces | 2 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Asus ExpertCenter Pro ET700I W7-B-750 Barebone System - Socket LGA-4677 - 1 x Processor Support (289708)
$1,625.06