Asus
TUF Gaming A16 FA608 FA608WI-AB96 16" Gaming Notebook - 2.5K - AMD Ryzen AI 9 HX 370 - 32 GB - 1 TB SSD - Jaeger Gray
- SKU:
- 20872768
- MPN:
- fa608wi-ab96
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS TUF Gaming A16 (2024) Gaming Laptop, 16 16:10 165Hz Display, AMD Ryzen AI 9 HX 170, NVIDIA GeForce RTX 4070, 32GB LPDDR5X, 1TB PCIe Gen 4.0 SSD, Wi-Fi 6E, Windows 11, FA608WI-AB96- READY FOR ANYTHING Dive headfirst into gaming on Windows 11 powered by the AMD Ryzen AI 9 HX 170 Processor and an NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU with NVIDIA Advanced Optimus.
- AI Acceleration Experience the latest technology advancements with AI enhancements up to 50 TOPs on AMD Ryzen AI processors. Take advantage of the NPU and Microsoft Copilot to vastly improve multitasking capabilities.
- IMMERSIVE VISUALS The TUF Gaming A16 (2024) features a 2.5K resolution, 165Hz display with NVIDIA G-SYNC. The 16:10 aspect ratio display, along with slim bezels and a 90% screen-to-body ratio, creates an incredibly immersive experience.
- MILITARY GRADE DURABILITY As a TUF gaming machine, the A16 has been rigorously tested to meet Military Grade testing standard, MIL-STD-810H. Rest easy knowing this laptop will operate at peak performance under extreme conditions.
- EFFICIENT COOLING -- Equipped with Arc Flow Fans, 4 exhaust vents, 5 dedicated heat pipes, and an anti-dust filter, the TUF Gaming A16 optimizes cooling performance without extra noise.
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Processor: ?5.1 GHz amd_ryzen_9_4900h
- RAM: ?LPDDR5
- Hard Drive: ?SSD
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Dedicated
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?ASUS
- Series: ?FA608WI-AB96
- Item model number: ?FA608WI-AB96
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?11.7 pounds
- Product Dimensions: ?13.94 x 0.7 x 10.59 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?13.94 x 0.7 x 10.59 inches
- Color: ?Jaeger Gray
- Processor Brand: ?AMD
- Number of Processors: ?12
- Flash Memory Size: ?32 GB
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
The TUF Gaming A16 is a robust laptop designed for any environment. Dive headfirst into gaming with Windows 11 featuring Microsoft Copilot, an AMD Ryzen AI 9 HX 170 next-gen processor and an NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU. Its classic design features the TUF logo for a subtle look. The TUF Gaming A16 features a 165Hz display with a 16:10 aspect ratio for incredible gaming visuals. Built for durability, this laptop meets military-grade standards for peak performance wherever you go. The TUF Gaming A16 ensures optimal performance with Arc Flow Fans, up to 4 exhaust vents, up to 5 dedicated heat pipes, and an anti-dust filter. With Dolby Atmos and Hi-Res audio, the TUF Gaming A16 is the ultimate companion for high-performance gaming.
Package Contents:
- Gaming A16 FA608WI-AB96 Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
Yes
Package Contents:
- Gaming A16 FA608WI-AB96 Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
NVIDIA G-SYNC
Cortana
DLSS 3.5
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 24 |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| Processor Model | HX 370 |
| NPU Name | XDNA |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen AI 9 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| NPU Manufacturer | AMD |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Product Color | Jaeger Gray |
| Cover Material | Aluminium |
| Height | 1.01" |
| Color Family | Gray |
| Width | 13.9" |
| Depth | 10.6" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 7500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| VR Ready | Yes |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4070 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Screen Mode | 2.5K |
| Color Gamut |
|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| General Information | |
| Brand Name | TUF |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS TUF GAMING A16 | Robust Performance, Elevated Victory. Game on with this Windows 11 machine, featuring up to an AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 processor with Ryzen™ AI |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Gaming A16 FA608WI-AB96 Gaming Notebook |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | FA608WI-AB96 |
| Product Model | FA608WI-AB96 |
| Product Series | FA608 |
| Product Line | Gaming A16 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information