Asus
Asus PRIME LC 360 ARGB LCD Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump (primelc360argblcd)
- SKU:
- 21109114
- MPN:
- primelc360argblcd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:46:29 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:46:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
COOLING WITH A VISION
The Prime LC 360 ARGB LCD combines the essential features of cooling performance, a 2.3-inch LCD screen and easy installation. A balanced Asetek pump helps ensure that your CPU performs at its optimal potential, and the 2.3-inch LCD lets you easily monitor CPU or GPU performance. Additionally, pre-installed daisy-chained ARGB fans enhance DIY convenience and cable management.
High-performance Asetek pump
This new Asetek pump is designed for improved thermal efficiency to help ensure that the CPU maintains optimal operating temperature even under heavy workloads.
2.3" LCD
The 2.3-inch LCD can display hardware information for both the CPU and GPU, including temperature, frequency and usage. This allows users to easily view important data at a glance.
Pre-installed & daisy-chainable ARGB fans
The pre-installed & daisy-chainable ARGB fans on the Prime LC 360 ARGB LCD streamline the installation process. By connecting a cable with two headers, users can link both the ARGB lighting and the fans, simplifying cable management. The fans provide a clean appearance and also deliver strong and stable airflow, further enhancing the cooling capabilities of your system.
Extensive Compatibility
The Prime LC 360 ARGB LCD features 400mm of tubing and is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you ample processor support and build flexibility.
Package Contents:
- PRIME LC 360 ARGB LCD Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump
- 1 x Type C to 9 Pin USB Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Accessory Pack of Screws and Brackets
- 3 x 120 mm Radiator Fan
- 1 x CPU Liquid Cooler (Pre-Applied Thermal Compound)
Features
- PRIME LC 360 ARGB LCD Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump
- 1 x Type C to 9 Pin USB Cable
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Accessory Pack of Screws and Brackets
- 3 x 120 mm Radiator Fan
- 1 x CPU Liquid Cooler (Pre-Applied Thermal Compound)
Application/Usage:
CPU
Features:
Addressable RGB LED
Specs
| Physical Characteristics | |
| Radiator Material | Aluminum |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Fan Width | 4.72" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Water Block Width | 3.60" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Water Block Depth | 2.45" |
| Water Block Height | 3.60" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Height | 15.51" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Fan Information | |
| Fan Speed (Min) | 800 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 77.22 CFM |
| Maximum Air Pressure | 5.48mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2500 rpm |
| Noise Levels (A-Weighted) | 36.5 dB(A) |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | COOLING WITH A VISION The Prime LC 360 ARGB LCD combines the essential features of cooling performance, a 2.3-inch LCD screen and easy installation. A balanced Asetek pump helps ensure that your CPU performs at its optimal potential, and the 2.3-inch LCD lets you easily monitor CPU or GPU performance. Additionally, pre-installed daisy-chained ARGB fans enhance DIY convenience and cable management. High-performance Asetek pump This new Asetek pump is designed for improved thermal efficiency to help ensure that the CPU maintains optimal operating temperature even under heavy workloads. 2.3" LCD The 2.3-inch LCD can display hardware information for both the CPU and GPU, including temperature, frequency and usage. This allows users to easily view important data at a glance. Pre-installed & daisy-chainable ARGB fans The pre-installed & daisy-chainable ARGB fans on the Prime LC 360 ARGB LCD streamline the installation process. By connecting a cable with two headers, users can link both the ARGB lighting and the fans, simplifying cable management. The fans provide a clean appearance and also deliver strong and stable airflow, further enhancing the cooling capabilities of your system. Extensive Compatibility The Prime LC 360 ARGB LCD features 400mm of tubing and is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you ample processor support and build flexibility. |
| Product Type | Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Product Name | PRIME LC 360 ARGB LCD Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PRIME LC 360 ARGB LCD |
| Product Model | PRIME LC 360 ARGB LCD |
| Product Line | Prime LC 360 ARGB LCD |
| Heatsink Information | |
| Compatible Intel Socket |
|
| Compatible AMD Socket |
|
Warranty Information