Asus
Asus Vivobook S 14 Flip TP3402 TP3402ZA-DB51T 14" Touchscreen Convertible Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 12th Gen i5-12500H Dodeca-core [12 Core] 2.50 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB
- SKU:
- 19860179
- MPN:
- tp3402za-db51t
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 02:01:43 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 02:01:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS Vivobook S 14 Flip 14 FHD Touch Display, Intel Core i5-12500H CPU, 8GB DDR4 RAM, 512GB SSD, NumberPad, Thunderbolt 4, Windows 11 Home, Quiet Blue, TP3402ZA-DB51T- Complimentary 1-month Adobe Creative Cloud subscription with the purchase. Learn more on ASUS website for more details
- Display: 14-inch FHD (1920 x 1080) touchscreen that is TV Rheinland-certified
- Latest Intel Core i5-12500H Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores) and Intel Iris Xe Graphics
- Fast storage and memory featuring 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD with 8GB DDR4 RAM, Windows 11 Home
- Backlit Chiclet Keyboard, ASUS NumberPad
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920x1200 Pixels
- Processor: ?4.5 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Graphics Card Ram Size: ?8 GB
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Number of USB 3.0 Ports: ?1
- Brand: ?ASUS
- Series: ?Vivobook S 14 Flip
- Item model number: ?TP3402ZA-DB51T
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?3.31 pounds
- Product Dimensions: ?12.33 x 0.74 x 8.96 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?12.33 x 0.74 x 8.96 inches
- Color: ?Blue
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?12
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
- Voltage: ?19 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Get ready for great adventures with Vivobook S 14 Flip, the super-versatile convertible with a 360 hinge that gives you the freedom to work or play. Enjoy the smooth performance of the latest Intel Core processors and fast SSD storage, also give your eyes a treat with its amazing 14-inch FHD NanoEdge touchscreen. Its the perfect choice for smashing those daily tasks or chilling out in style, and with plenty of ports including the latest Thunderbolt 4, its easy to connect to anything, anywhere. A trendy Quiet Bluer finish makes the Vivobook S 14 Flip a stylish part of your world today. *The actual transfer speed of USB 3.2 (Gen 1 and 2), and/or Thunderbolt will vary depending on many factors including the processing speed of the host device, file attributes and other factors related to system configuration and your operating environment.
Package Contents:
- VivoBook S14 TP3402ZA-DB51T Notebook
- AC Adapter
Features
- VivoBook S14 TP3402ZA-DB51T Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Cortana
Corning Gorilla Glass
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500H |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Quiet Blue |
| Height | 0.74" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 9" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology |
|
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS Vivobook S 14 Flip | Wow the World with True Power Get ready for great adventures with Vivobook S 14 Flip, the super-versatile convertible with a 360° hinge that gives you the freedom to work or play, your way. Enjoy the smooth performance of the latest Intel® Core™ processors and fast SSD storage, also give your eyes a treat with its amazing 14-inch 2K NanoEdge touchscreen. It's the perfect choice for smashing those daily tasks or chilling out in style, and with plenty of ports including the latest Thunderbolt™ 4, it's easy to connect to anything, anywhere. With a choice of on-trend Quiet Blue or Cool Silver finishes, make Vivobook S 14 Flip part of your world today! |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Vivobook S 14 Flip TP3402ZA-DB51T Notebook |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | TP3402ZA-DB51T |
| Product Model | TP3402ZA-DB51T |
| Product Series | TP3402 |
| Product Line | Vivobook S 14 Flip |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information