Asus
Asus Vivobook 16X OLED K3605 K3605VV-ES96 16" Notebook - 3.2K - 3200 x 2000 - Intel Core i9 13th Gen i9-13900H Tetradeca-core [14 Core] 2.60 GHz - 32 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 1 TB SSD -
- SKU:
- 20150583
- MPN:
- k3605vv-es96
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS Vivobook 16X OLED Laptop, 16 3.2K 120Hz Display, Intel Core i9-13900H CPU, NVIDIA Geforce RTX 4060 GPU, 32GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Home, Indie Black, K3605VU-ES94- 16 3.2K (3200 x 2000) OLED 16:10 aspect ratio with ultra-slim NanoEdge bezels, 120Hz refresh rate, 0.2ms response time, 550nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, 1,000,000:1 Contrast ratio, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500
- Latest Intel Core i9-13900H Processor 2.6 GHz (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 14 cores, 20 Threads) and Intel Iris Xe graphics
- Studio ready - NVIDIA Geforce RTX 4060 Laptop GPU with 8GB GDDR6 VRAM
- The laptop comes with Fast storage and memory featuring 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD and 16GB DDR4 SO-DIMM + 16GB DDR4 on board RAM, Windows 11 Home
- The laptop comes with Extensive connectivity with 1x Thunderbolt 4 supports display / power delivery, USB 3.2 Gen 1 Type A, 3.5mm Combo Audio Jack, HDMI 2.1 TMDS, SD 4.0 card reader. Wi-Fi 6E (802.11ax) and Bluetooth 5 (*USB transfer speed may vary. Learn more at ASUS.com)
- Standing screen display size: ?16 Inches
- Screen Resolution: ?3200 X 2000 pixels
- Max Screen Resolution: ?3200 X 2000 Pixels
- Processor: ?5.4 GHz core_i9
- RAM: ?32 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 4060
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?Dedicated
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ax
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Brand: ?ASUS
- Series: ?Vivobook 16X
- Item model number: ?K3605VV-ES96
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?6.98 pounds
- Product Dimensions: ?14.12 x 0.74 x 9.81 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.12 x 0.74 x 9.81 inches
- Color: ?Indie Black
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?14
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?1 GB
- Optical Drive Type: ?No Drive
- Voltage: ?20 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Set your imagination free with the powerful Vivobook 16X OLED! Whether its for creative work or gaming fun, its 13th Gen Intel Core H-series processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU give you all the multitasking power you need, with a MUX Switch to put you in full control of the graphics performance. Give your eyes a treat with the awesome 3.2K 120 Hz OLED NanoEdge display that delivers ultravivid colors and super-smooth visuals, and get ready to explore the worlds of your imagination!
Package Contents:
- Vivobook 16X OLED K3605VV-ES96 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
- Vivobook 16X OLED K3605VV-ES96 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Eye Care
Cortana
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i9-13900H |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Product Color | Indie Black |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.8" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 3200 x 2000 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology |
|
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 3.2K |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Asus |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | ASUS Vivobook 16X OLED | Set your imagination free Set your imagination free with the powerful Vivobook 16X OLED! Whether it's for creative work or gaming fun, its 13th Gen Intel ® Core ™ H-series processor and NVIDIA ® GeForce RTX ™ 4060 Laptop GPU give you all the multitasking power you need, with a MUX Switch to put you in full control of the graphics performance. Give your eyes a treat with the awesome 3.2K 120 Hz OLED NanoEdge display that delivers ultravivid colors and super-smooth visuals, and get ready to explore the worlds of your imagination! PERFORMANCE | Create faster Vivobook 16X OLED has the power to turn your ideas into creations faster than ever, thanks to its super-powerful 13th Gen Intel Core H-series processor and NVIDIA ® GeForce RTX ™ 4060 Laptop GPU. These are supported by a 1 TB SSD, 32 GB DDR4 memory and ultrafast WiFi 6E- the perfect high-performance choices for this stylish powerhouse! CPU | Blitz the toughest tasks With the 13th Gen Intel Core i9-13900H 14-core processor, there's more than enough performance to handle the toughest projects - even when you're working on several at the same time! And if you need a quick speed boost, Performance mode can ramp up the power to a peak 55 W thermal design power (TDP). GPU | Your powerful creative companion Vivobook 16X OLED has everything a creator needs, including a top-notch NVIDIA GeForce RTX ™ 4060 GPU that's based on the latest NVIDIA Ada Lovelace architecture. Whether you're just starting out on your creative journey, or need to tackle pro-level rendering or livestreaming, you'll nail it thanks to the advanced GPU features like ray tracing, AI acceleration and speedy GDDR6 memory. And for maximum performance and stability, Vivobook 16X OLED comes with the exclusive free NVIDIA Studio drivers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Vivobook 16X OLED K3605VV-ES96 Notebook |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | K3605VV-ES96 |
| Product Model | K3605VV-ES96 |
| Product Series | K3605 |
| Product Line | Vivobook 16X OLED |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Asus Vivobook 16X OLED K3605 K3605VV-ES96 16" Notebook - 3.2K - 3200 x 2000 - Intel Core i9 13th Gen i9-13900H Tetradeca-core [14 Core] 2.60 GHz - 32 GB Total RAM - 16 GB On-board Memory - 1 TB SSD -