Azulle
Azulle Access4 Essential With Windows IoT PC Stick (aa1222)
- SKU:
- 18057006
- MPN:
- aa1222
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/14/2023 11:01:38 AM PST
- Stock Update:
- 11/14/2023 11:01:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Azulle Access4 fanless mini PC stick has a small footprint and endless possibilities. This mini PC stick is a full computer complete with 1 Zoom License. Access4 owners can take advantage of the new C-Port capable of output on multiple displays as well as provide secure connectivity for displaying content on digital signage. Setting up and managing virtual meetings in conference rooms is effortless with this device. Power your video conferences digital signage kiosks and more. Enjoy 4K quality without buffering while surfing the web or running apps like Netflix Youtube Amazon Prime and more. Equipped with Dual-band WiFi and Gigabit Ethernet port for high-speed downloading launching applications and streaming. Connect compatible devices such as keyboard mouse printer camera or external hard drives to create a personalized work space or media center via USB ports or Bluetooth. Features: 4GB of RAM and 64GB of storage Windows IoT/Zoom Dual-core Intel Apollo Lake Series processor Micro SD card slot which accommodates up to an extra 512GB of storage Equipped with dual-band Wi-Fi and an Ethernet port (1GB) for optimal internet connectivity (1) USB-C ports - (1) 3.0 ports (1) HDMI port Audio Output Jack 3.5 mm Video output 4k @ 30FPS.Package Contents:
- Access4 With Zoom PC Stick
- Power Adapter
- HD Adapter
- Quick Guide
Features
Package Contents:
Hong Kong
- Access4 Essential
- Power Adapter
- HD Adapter
- Quick Guide
Compatibility:
- TV
- Digital Signage
Country of Origin:
Hong Kong
Specs
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Stick |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5" |
| Color Family | Black |
| Width | 2" |
| Depth | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 600 |
| General Information | |
| Brand Name | Azulle |
| Manufacturer Website Address | http://azulletech.com |
| Marketing Information | The Azulle Access4 Essential is a fanless portable computing solution with flexible applications for home or business. This fully functional, cost-efficient device is equipped with an Intel Gemini Lake processor and a Windows 10 IoT operating system. Use the USB-C port for dual monitor capabilities to maximize productivity and enjoy media in 4K at 30FPS. This plug-and-play desktop replacement is ideal for digital signage, videoconferencing, and more. More from the Manufacturer |
| Product Type | PC Stick |
| Product Name | Access4 Essential |
| Manufacturer | Azulle |
| Manufacturer Part Number | AA1222 |
| Product Line | Access4 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Software | |
| Operating System | Windows 10 IoT |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Azulle Access4 Essential With Windows IoT PC Stick (aa1222)