B&C 18DS115-4 18" 4 Ohm Neo Woofer
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
18ds115-4
Availability:
Out of stock
Stock Update:
04/19/2026 12:39:24 PM PST
Out of stock
Stock Update:
04/19/2026 12:39:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This next evolution subwoofer uses a new, longer, four layer aluminum voice coil.
The result is more energy in the gap, less heat, higher sensitivity, higher power handling,
lower distortion and better overall performance.
Features a 40mm long, 4.5 inch diameter (116mm) Copper Clad Aluminum Wire voice coil.
With a 1700watt AES power rating, 98 dB sensitivity, and over 14.0mm of Xvar,
this high energy subwoofer is a significant step forward from similar models in the B And C range.
* 18.0 inches Diameter.
* Continuous power handling: 3400 W.
* Voice coil diameter: 4.5 in (116 mm).
* Magnet material: Neodymium Inside Slug.
* Nominal Diameter: 460 mm (18.0 in).
* Nominal Impedance: 8 Oms.
* Minimum Impedance: 7.0 Ohms.
* Nominal Power Handling: 1700 W.
* Sensitivity (1W/1m): 98.0 dB.
* Frequency Range: 30 - 500 Hz.
* Voice Coil Diameter: 116 mm (4.5 in).
* Winding Material: Aluminium.
* Former Material: Glass Fibre.
* Winding Depth: 40.0 mm (1.57 in).
* Magnetic Gap Depth: 14.0 mm (0.55 in).
* Flux Density: 0.8 TDesign.
* Surround Shape: Triple Roll.
* Cone Shape: Radial.
* Spider: Double Silicone.
* Pole Design: T-Pole.
* Woofer Cone Treatment: TWP Waterproof Both Sides.
* Recommended Enclosure: 100.0 dm3 (3.53 ft3).
* Recommended Tuning: 40 HzParameters4.
* Resonance Frequency: 30 Hz.
* Overall Diameter: 460 mm (18.11 in).
* Bolt Circle Diameter: 442 mm (17.4 in).
* Baffle Cutout Diameter: 422.0 mm (16.61 in).
* Depth: 248 mm (9.76 in).
* Flange and Gasket Thickness: 16 mm (0.63 in).
* Air Volume Occupied by Driver: 10.0 dm3 (0.35 ft3).
* Net Weight: 12.0 kg (26.46 lb).
* Shipping Units: 1.
* Shipping Weight: 13.6 kg (29.98 lb).
* Shipping Box: 500x495x275 mm (19.69x19.49x10.83 in)Service Kit.
* Recone kit: RCK18DS1158
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main