Banda BAJO15K4DV 15 2000w Rms Super Subwoofer
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
bajo15k4dv
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 11:04:40 PM PST
Stock Update:
05/12/2026 11:04:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
15" Car Audio Speaker Subwoofer - 4000W High Power Bass Surround Sound Stereo Subwoofer Speaker System - Non Press Paper Cone, 90 dB, 4 Ohm, 250 oz Magnet, 3.3 4 Layer Voice Coil - BANDA BAJO15K4DV
  • DUAL 4 OHM IMPEDANCE: The audio projection subwoofer has 90 dB and dual 4 ohm impedance rating that compensates the undersized wire found in many of todays cars. It ultimately reduces distortion so you can enjoy a crisp and clear sound
  • 15" STANDARD SIZE: Easy to mount car speaker follows the standard size for most vehicle stereo systems. It has a 8.9" mounting depth and 15.5" overall diameter. Perfect for new speaker construction or replacing worn / blown speakers
  • Package Dimensions: 20 x 20 x 20 inches
  • Item Weight: 65 pounds
  • Manufacturer: BANDA
BANDA BAJO15K4DV features dual voice coil BASV, powdered black paint aluminum basket. This car audio speaker subwoofer is an easy to connect terminal that allows for convenient parallel or series wiring and it has a Ferrite magnet. Voice Coil Height: 1.9'' -inches, Magnetic Gap Height: 0.55'' -inch. This subwoofer is available with dual 4 Ohms voice coils. Both coils must be connected to a source of amplification. Primary advantages of this are having a small enclosure, good low frequency extension and control, simple to build and excellent sound quality.