Banda BEAT3000.1ORANGE 3000W 1-Ohm Class D Car Amplifier Orange BEAT3000.1ORANGE
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
beat3000-1orange
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 10:44:10 PM PST
  • Main
  • ALTIMAGE2
  • ALTIMAGE3
  • ALTIMAGE4
  • ALTIMAGE5
  • ALTIMAGE6
  • ALTIMAGE7
Bulk discount rates
Buy 3 or above Add to cart for pricing 1
Stock Update:
05/12/2026 10:44:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
* Class D vehicle audio amplifier
* Total Power 14.4 @ 1 Ohm: 3900 WRMS
* Total Power 14.4 @ 2 Ohms: 2900 WRMS
* Total Power 12.6 @ 1 Ohm: 3000 WRMS
* Total Power 12.6 @ 2 Ohms: 2300 WRMS
* Efficiency @ 2 Ohms: 78%
* Efficiency @ 1 Ohm: 71%
* Input Voltage: 9 to 15V
* Input Impedance: 100K Ohms
* THD+Noise: less than 1%
* Input Sensitivity: 110mV to 4V
* SNR: 80dB
* Frequency Response: 20 to 20KHz (-3dBs)twTwo things
* HPF (Subsonic): 20 to 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley
* LPF (Crossover): 80 to 20kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley
* Recommended Fuse: 150 A
* Current at Rest: 1.5 A
* Average Current Draw (Sinusoidal): 360 A
* Average Current Draw (Music): 180 A
* Power Wire Gauge (min. Recommended): 21mm / 4 AWG
* Speaker Wire Gauge (min. Recommended): 2 x 4mm / 2 x 11 AWG
* Weight (Lb): 7.6, Height (in): 2.2, Width (in): 8.4, Depth (in): 9.7
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main