Panasonic
BARCODE XPAK FOR FZ-55 MK1, MK2 UNIVERSAL BAY EXPANASION AREA (fz-vbr551m)
- SKU:
- 18857968
- MPN:
- fz-vbr551m
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/18/2025 06:10:20 AM PST
- Stock Update:
- 12/18/2025 06:10:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Panasonic Barcode Reader xPAK- User-replaceable
- N6603 barcode imager - 1D/2D capable
- Includes trigger button w/adjustable settings -- by default laser stays on for 8 seconds or until a barcode is scanned for easy one-handed operation
- Fits into Left Expansion Area
- Product Dimensions: 7.75 x 7 x 1.75 inches
- Item Weight: 0.45 ounces
Panasonic Barcode Reader xPAK, Plug-in Card Connectivity, N6603Scan Engine, 1D, 2D, Imager, Black
Features
Package Contents:
Panasonic Toughbook 55
- Barcode Reader xPAK
- FZ-55 MK1, MK2 Universal Bay Expanasion Area
- 14 x Screws
Compatibility:
Panasonic Toughbook 55
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Modular |
| Weight (Approximate) | 3.70 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 5.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Panasonic |
| Manufacturer Website Address | http://www.panasonic.com |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Name | Barcode Reader xPAK |
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | FZ-VBR551M |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | N6603 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Connectivity Technology | Plug-in Card |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
BARCODE XPAK FOR FZ-55 MK1, MK2 UNIVERSAL BAY EXPANASION AREA (fz-vbr551m)