Business Source
Business Source Interdepartmental Envelope - Interoffice - #32 [10" X 13"] - 32 Lb - String/button - Kraft - 100/box - Brown Kraft (BSN04545)
- SKU:
- 18089714
- MPN:
- bsn-04545
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/18/2025 02:09:29 PM PST
- Stock Update:
- 02/18/2025 02:09:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Interdepartmental envelopes are ruled for interdepartmental routing with five columns across. Column headings include date, deliver to, department, sent by and department. Holes allow visual acknowledgment of contents. String-and-button closure secures the envelope and its contents. Envelopes are printed on both sides and made of 32 lb. Kraft stock.
Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft |
| Weight (Approximate) | 5.56 lb |
| Product Color | Brown Kraft |
| Height | 5 45/64" |
| Color Family | Brown |
| Width | 10 1/5" |
| Depth | 15 45/64" |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Prepunched holes allow quick visual acknowledgment of contents. Package of 100. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | Ruled Interdepartmental Envelopes |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04545 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Inter-department |
| Mailer/Envelope Classification | #32 |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 32 lb |
| Print/Message |
|
| Printed Design/Pattern/Texture | Ruled |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Features | Punched Hole |
| Closure Type | String/Button |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Interdepartmental Envelope - Interoffice - #32 [10" X 13"] - 32 Lb - String/button - Kraft - 100/box - Brown Kraft (BSN04545)