Canon
Canon Inkjet 2047V141
- SKU:
- 18221297
- MPN:
- 2047v141
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:03:11 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:03:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-quality, resin-coated photographic paper with a glossy finish provides images with optimal color gradation, high color density and perfect image sharpness. White tint is ideal for accurate proofing applications. Designed for art reproductions and graphic exhibitions. For large format inkjet printers. Sheet/Roll Size: 36 x 100 ft; Paper/Media Thickness (mil): 10 mil; Paper/Media Color(s): White; Color Family: White.Global Product Type:Photo Print Rolls
Features
Compatibility:
Canon imagePROGRAF Printers:
Canon imagePROGRAF Printers:
- iPF6000S
- iPF5100
- iPF9100
- iPF9000S
- iPF8100
- iPF8000S
- iPF6300S
- iPF8300S
- iPF6300
- iPF6350
- iPF8300
- iPF760
- iPF765
- iPF750
- iPF755
- iPF710
- iPF510
- iPF650
- iPF655
- iPF610
- iPF605
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Bright White |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Photo Paper |
| Product Name | Glossy Photo Paper |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2047V141 |
| Product Information | |
| Print Technology |
|
| Sheet Size | 36" x 100 ft |
| Core Diameter | 3" |
| Surface Finish | Glossy |
| Features | Quick Drying |
| Grammage | 240 g/m² |
| Sheet Thickness | 10 mil |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon Inkjet 2047V141
$245.64