Canon
Canon imagePROGRAF TA-20 Inkjet Large Format Printer - 24" Print Width - Color (3659c002)
- SKU:
- 18244307
- MPN:
- 3659c002
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bring your printing in house with the imagePROGRAF TA-20 large format printer. With uncompromising quality from the #3 patent holder in the U.S., this multipurpose 24" desktop printer, offers a cost-efficient, easy-to-use solution built to stimulate workflow and productivity for small businesses and first-time large format print users. The TA Series ships with free poster/marketing creation software and a Print Plug-in for Microsoft Office - the software tools you need to bring your business to the next level.
Features
Form Factor:
Desktop Supported
Desktop Supported
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 81.57 lb |
| Height | 17.2" |
| Width | 38.7" |
| Depth | 29.4" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Bring your printing in house with the imagePROGRAF TA-20 large format printer. With uncompromising quality from the #3 patent holder in the U.S., this multipurpose 24" desktop printer, offers a cost-efficient, easy-to-use solution built to stimulate workflow and productivity for small businesses and first-time large format print users. The TA Series ships with free poster/marketing creation software and a Print Plug-in for Microsoft Office - the software tools you need to bring your business to the next level. |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Product Name | imagePROGRAF TA-20 |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3659C002 |
| Product Model | TA-20 |
| Product Series | TA |
| Product Line | imagePROGRAF |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Colors | 5 |
| Maximum Print Width | 24" |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed (sec) | 1920 Second |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Media Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imagePROGRAF TA-20 Inkjet Large Format Printer - 24" Print Width - Color (3659c002)