Canon
Canon EOS Rebel T8i 24.1 Megapixel Digital SLR Camera with Lens - 0.71" - 2.17" (3924c002)
- SKU:
- 18345670
- MPN:
- 3924c002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Canon EOS Rebel T8i EF-S 18-55mm IS STM Lens Kit - A lightweight and easy-to-use DSLR camera that makes the perfect addition for first-time users or for those looking for an affordable upgrade. Equipped with a 24.1 Megapixel CMOS (APS-C) sensor DIGIC 8 image processor and an ISO range of 100-25600 (expandable to 51200) the EOS Rebel T8i is our most advanced EOS Rebel yet delivering high-quality performance that kicks your photos and videos up a notch. Whether you?re capturing photos of friends or family or snapping fast-moving subjects like pets or athletes you?ll accurately and quickly remain locked on your subject with the camera's 45-point all cross-type AF system Face and Eye Detection AF and high-speed continuous shooting of up to 7 frames per second. For vloggers or social media users the EOS Rebel T8i offers 4K 24p video capability and vertical video support making it easy to capture high-quality videos that can be uploaded and shared with the built-in Wi-Fi and Bluetooth technology. You'll have a must-have tool no matter your skill level for bringing your photos and videos to life. Optical Viewfinder with a 45-point All Cross-type AF System with Face Detection. High Image Quality with 24.1 Megapixel CMOS (APS-C) Sensor. High-Speed Continuous Shooting of up to 7.0 fps. 4K 24p along with Vertical Video. DIGIC 8 Image Processor ISO 100-25600; Expandable to up to 51200. Equipped with an Approx. 220 000 Pixel New AE Sensor and EOS iTR AF (Face Priority). Fast and Accurate Dual Pixel CMOS AF with Eye-Detection AF. Vari-angle Touch Screen 3.0-inch LCD. Enhanced Operating Controls. Built-in Wi-Fi and Bluetooth Technology.Package Contents:
- Digital SLR Camera with Lens
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM lens
- Battery Pack LP-E17
- Battery Charger LC-E17
- Neck Strap EW-400D
Features
Package Contents:
Japan
- Digital SLR Camera with Lens
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM lens
- Battery Pack LP-E17
- Battery Charger LC-E17
- Neck Strap EW-400D
Country of Origin:
Japan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.04 lb |
| Height | 4" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 3" |
| Image Sensor Size | 0.88" x 0.59" |
| Display Screen Type | LCD |
| Effective Camera Resolution | 24.1 Megapixel |
| Memory | |
| Memory Card Supported |
|
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Digital SLR Camera with Lens |
| Product Name | Digital SLR Camera with Lens |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3924C002 |
| Product Model | T8i |
| Product Line | EOS Rebel |
| Viewfinder | |
| Viewfinder Type | SLR |
| Exposure | |
| Exposure Control | <ul> <li>Aperture Priority</li> <li>Manual</li> <li>Program</li> <li>Shutter Priority</li> </ul> |
| Image | |
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 |
| Image Formats |
|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| HD Movie Mode | Yes |
| Lens | |
| Wide Angle | Yes |
| Focus Modes |
|
| Optical Zoom | 3.1x |
| Focal Length | 0.71" to 2.17" (Lens 1) |
| Image Stabilization | Digital |
| Autofocus | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| GPS | Yes |
| Flash | |
| Flash Metering System | E-TTL II |
| External Flash | Optional |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon EOS Rebel T8i 24.1 Megapixel Digital SLR Camera with Lens - 0.71" - 2.17" (3924c002)