Canon
Canon - 600 mm - f/11 - Super Telephoto Fixed Lens for Canon RF (3986c002)
- SKU:
- 18469820
- MPN:
- 3986c002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Canon RF600/11 is STM(N) (3986C002)- First Compact and Lightweight 600mm Super Telephoto RF Lens.
- Excellent Portability made Easier with an Extending / Retracting Locking Lens Barrel Design.
- Gapless double-layer Diffractive Optics (DO) reduce Chromatic Aberration for High Image Quality.
- High Image Quality at a fixed f/11 Aperture.
- Optical Image Stabilization with up to 5 Stops of Shake Correction.
- Product Dimensions: 11.49 x 6.69 x 6.59 inches
- Item Weight: 2.64 pounds
The RF600mm F11 IS STM super-telephoto lens provides a long 600 millimeter focal length and is the first compact and lightweight 600mm super telephoto lens in the RF lineup. This lens is ideal for bird, wildlife, outdoor sports, and aviation. The size of this lens, and its retracting design, make it a highly portable option which can be stored easily in a camera bag and the built-in optical image stabilization with up to 5 stops of shake correction makes it easy to use either hand-held or with a monopod. The RF600mm F11 IS STM lens will also accept an RF 1.4X or 2.0X teleconverter^ to increase your focal length to 840mm or 1200mm respectively.
Package Contents:
- RF600mm F11 IS STM
- Lens Cap E-82II
Features
Package Contents:
Digital Camera
Taiwan
- RF600mm F11 IS STM
- Lens Cap E-82II
Application/Usage:
Digital Camera
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.05 lb |
| Length | 10.6" |
| Diameter | 3.7" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | The RF600mm F11 IS STM super-telephoto lens provides a long 600 millimeter focal length and is the first compact and lightweight 600mm super telephoto lens in the RF lineup. This lens is ideal forbird, wildlife, outdoor sports, and aviation. The size of this lens, and it's retracting design, make it a highly portable option which can be stored easily in a camera bagand the built-in optical image stabilization with up to 5 stops of shake correction* makes it easy to use either hand-held or with a monopod. The RF600mm F11 IS STM lens will also accept an RF 1.4X or 2.0X teleconverter ^ to increase your focal length to 840mm or 1200mm respectively. |
| Product Type | Lens |
| Product Name | RF600mm F11 IS STM |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3986C002 |
| Technical Information | |
| Maximum Aperture | f/11 |
| Lens Type | Fixed |
| Filter Attachment Diameter | 82 mm |
| Lens Mount Type | Canon RF |
| Maximum Focal Length | 600 mm |
| Magnification | 0.14x |
| Image Stabilization | Optical |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type Detail | Super Telephoto |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon - 600 mm - f/11 - Super Telephoto Fixed Lens for Canon RF (3986c002)