This item is brand-new, factory sealed.
The PIXMA TS6420 is a compact and sleek All-in-One printer built for your busy lifestyle. Its easy to set up and simple to usefeaturing a 1.44 OLED window which delivers clear, easy-to-read status messages as well as front and rear paper feeding so you can print on a variety of paper types. The TS6420 can handle your everyday tasks with ease, from scanning an old handwritten recipe to printing crafts from the Canon Creative Park App. Whether printing from your computer or wirelessly from your smartphone, the TS6420 is an effortless All-In-One Printer that fits your everyday printing needs. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printer Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 13 ipm; Maximum Print Speed (Color): 6 ipm.
Compact to fit your space.Easy set-up and operation.Print from your mobile devices.Fits your everyday printing needs.
Black Starter Ink Cartridge; Color Starter Ink Cartridges; Power Cord
Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner
Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner Machine Functions:Copy
Machine Functions:Copy Machine Functions:Print
Machine Functions:Print Machine Functions:Scan
Machine Functions:Scan Printer Type:Inkjet
Printer Type:Inkjet Maximum Print Speed (Black):13 ipm
Maximum Print Speed (Black):13 ipm Maximum Print Speed (Color):6 ipm
Maximum Print Speed (Color):6 ipm Network Ready:Yes
Network Ready:Yes Print Resolution (Color) (Width x Height):4800 x 1200 dpi
Print Resolution (Color) (Width x Height):4800 x 1200 dpi B&W or Color Output:Color
B&W or Color Output:Color Print Resolution (Black) (Width x Height):4800 x 1200 dpi
Print Resolution (Black) (Width x Height):4800 x 1200 dpi Copying Speed (Black):11.8 ipm
Copying Speed (Black):11.8 ipm Copying Speed (Color):6 ipm
Copying Speed (Color):6 ipm Accepts Paper Size:#10 Envelopes
Accepts Paper Size:#10 Envelopes Accepts Paper Size:3.5" x 3.5"
Accepts Paper Size:3.5" x 3.5" Accepts Paper Size:4" x 6"
Accepts Paper Size:4" x 6" Accepts Paper Size:5" x 5"
Accepts Paper Size:5" x 5" Accepts Paper Size:5" x 7"
Accepts Paper Size:5" x 7" Accepts Paper Size:7" x 10"
Accepts Paper Size:7" x 10" Accepts Paper Size:8" x 10"
Accepts Paper Size:8" x 10" Accepts Paper Size:Card Size 3.58" x 2.17"
Accepts Paper Size:Card Size 3.58" x 2.17" Accepts Paper Size:Legal
Accepts Paper Size:Legal Accepts Paper Size:Letter
Accepts Paper Size:Letter Paper Input:100 Sheet Front Cassette
Paper Input:100 Sheet Front Cassette Paper Input:100 Sheet Rear Tray
Paper Input:100 Sheet Rear Tray Color Depth:16 b
Color Depth:16 b Wireless Printing:Yes
Wireless Printing:Yes Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 11
Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 11 Reduction/Enlargement Range [Max]:400%
Reduction/Enlargement Range [Max]:400% Reduction/Enlargement Range [Min]:25%
Reduction/Enlargement Range [Min]:25% Operating System Compatibility:Amazon Fire
Operating System Compatibility:Amazon Fire Operating System Compatibility:Android
Operating System Compatibility:Android Operating System Compatibility:Mac OS X 10.12.6 -10.15
Operating System Compatibility:Mac OS X 10.12.6 -10.15 Operating System Compatibility:Windows 7, 8.1, 10, 18
Operating System Compatibility:Windows 7, 8.1, 10, 18 Connector/Port/Interface:USB
Connector/Port/Interface:USB Connector/Port/Interface:Wi-Fi
Connector/Port/Interface:Wi-Fi Maximum Paper Size:8.5 x 14
Maximum Paper Size:8.5 x 14 Auto Duplexing Functions:Copy
Auto Duplexing Functions:Copy Auto Duplexing Functions:Print
Auto Duplexing Functions:Print Auto Duplexing Functions:Scan
Auto Duplexing Functions:Scan LCD Display:Yes
LCD Display:Yes LCD Display Format:1.44" OLED Display and LED Status Bar
LCD Display Format:1.44" OLED Display and LED Status Bar Power Consumption:19 W
Power Consumption:19 W Power Requirements:AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz
Power Requirements:AC 100 V-127 V, 50 Hz/60 Hz Borderless Printing:Yes
Borderless Printing:Yes Individual Ink Cartridges:Yes
Individual Ink Cartridges:Yes Model Name/Number:TS6420
Model Name/Number:TS6420 Network Capable:Yes
Network Capable:Yes Network Types:802.11b/g/n Wireless
Network Types:802.11b/g/n Wireless Paper Input Capacity (Sheets):200
Paper Input Capacity (Sheets):200 PC Free Printing:Yes
PC Free Printing:Yes Photo Print Speed (4 x 6):43 sec
Photo Print Speed (4 x 6):43 sec Scan Resolution (Width x Height):1200 x 2400 dpi
Scan Resolution (Width x Height):1200 x 2400 dpi Depth:15.9"
Depth:15.9" Height:5.9"
Height:5.9" Weight:13.8 lbs
Weight:13.8 lbs Width:12.5"
Width:12.5" Sorting Function:No
Sorting Function:No Package Includes:Black Starter Ink Cartridge
Package Includes:Black Starter Ink Cartridge Package Includes:Color Starter Ink Cartridges
Package Includes:Color Starter Ink Cartridges Package Includes:Power Cord
Package Includes:Power Cord Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Pre-Consumer Recycled Content Percent:0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent:0% Post-Consumer Recycled Content Percent:0%
Post-Consumer Recycled Content Percent:0% Total Recycled Content Percent:0%
Total Recycled Content Percent:0%
Package Contents:
- PIXMA TS6420 Wireless Inkjet All-In-One Printer
- Documentation
- Set of Standard Ink Cartridges
- Power Cord
Features
Package Contents: - PIXMA TS6420 Wireless Inkjet All-In-One Printer
- Documentation
- Set of Standard Ink Cartridges
- Power Cord
Energy Star: Yes
Country of Origin: Vietnam
Specs
| Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 13.8 lb |
| Product Color | White |
| Height | 5.9" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 15.9" |
| Warranty |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics |
| Screen Size | 1.44" |
| Display Screen Type | OLED |
| General Information |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | The Wireless All-In-One That Fits Your Lifestyle Introducing the PIXMA TS6420, a compact and sleek All-in-One printer built for your busy lifestyle. It's easy to setup and simple to use - featuring a 1.44" OLED window which delivers clear, easy to read status messages as well as Front & Rear Paper feeding so you can print on a variety of paper types. The TS6420 can handle your everyday tasks with ease from scanning an old hand-written recipe on the printer to printing crafts from the Canon Creative Park App 22 . Whether printing from your computer or wirelessly 1 from your smartphone, the TS6420 is an effortless All-In-One Printer that fits your everyday printing needs.
|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Name | PIXMA TS6420 Wireless Inkjet All-In-One Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 4462C022 |
| Product Model | TS6420 |
| Product Series | TS |
| Product Line | PIXMA |
| Technical Information |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | - Wireless PictBridge
- Apple AirPrint
- Mopria
- Canon PRINT Application
- PIXMA Cloud Link
- Canon Print Service Plug-in
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported | |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| Maximum Photo Print Speed | 43 Second |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling |
| Media Handling | - 1 x Input Tray - 100 Sheet Capacity
- 1 x Cassette - 100 Sheet Capacity
|
| Media Size | - Letter - 8.50" x 11"
- Legal - 8.50" x 14"
- 3.50" x 3.50"
- 4" x 6"
- 5" x 5"
- 5" x 7"
- 7" x 10"
- 8" x 10"
- Envelope No. 10
- 3.58" x 55"
|
| Media Type | - Plain Paper
- Super High Gloss Paper
- Photo Paper Pro Platinum
- Photo Paper Plus Glossy II
- Glossy Photo Paper
- Photo Paper Plus Semi-gloss
- Pro Luster Photo Paper
- Matte Photo Paper
- Double-sided Matte Paper
- Card Stock
- Greeting Card
- Magnetic Photo Paper
- Restickable Photo Paper
- T-shirt Transfer
- Iron-on Transfer
- Recycled Paper
- High Resolution Paper
|
| Standard Input Media Capacity | 200 sheets |
| Interfaces/Ports |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Copier |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication |
| Wireless LAN | Yes |