Canon
Canon PIXMA TS3520 Inkjet Multifunction Printer-Color-Black-Copier/Scanner-4800x1200 dpi Print-60 sheets Input-1200 dpi Optical Scan-Wireless LAN-Wireless PictBridge-Mopria-Canon PRINT (4977c002)
- SKU:
- 18537876
- MPN:
- 4977c002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/22/2024 05:35:37 PM PST
- Stock Update:
- 07/22/2024 05:35:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Welcome to simple and intuitive printing with the PIXMA TS3520 Wireless All-in-One Printer. Easy to setup and easy to use with a simple to replace two-cartridge FINE Hybrid Ink System, improved Wi-Fi setup through Wireless Connect, a rear paper tray for quick reloading of plain or photo paper, plus a flatbed scanner. The PIXMA TS3520 is more than your basic printer. You can also easily print from your mobile devices using the Canon PRINT app, AirPrint7, Mopria Print Service, or from computers with built-in Wi-Fi. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printer Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 7.7 ipm; Maximum Print Speed (Color): 4 ipm.Full Set of PG-275/CL-276 Starter Ink Cartridges; 4" x 6" Photo Paper Sample Pack; Power Cord; Web Getting Started Guide
Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner
Package Contents:
- PIXMA TS3520 Wireless All-in-One Printer Black
- 4" x 6" Photo Paper Sample Pack (3 Sheets PP-301)
- Manual, and Other Documentation
- Set of Starter (PG-275/CL-276) Ink Cartridges
- Power Cord
Features
Package Contents:
Yes
- PIXMA TS3520 Wireless All-in-One Printer Black
- 4" x 6" Photo Paper Sample Pack (3 Sheets PP-301)
- Manual, and Other Documentation
- Set of Starter (PG-275/CL-276) Ink Cartridges
- Power Cord
Energy Star:
Yes
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 8.7 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.8" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 17.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 1.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | THE SIMPLE EVERYDAY WIRELESS ALL-IN-ONE PRINTER Welcome to simple and intuitive printing with the PIXMA TS3520 Wireless4 All-in-One Printer. Easy to setup and easy to use with a simple to replace 2-Cartridge FINE Hybrid Ink System, improved Wi-Fi® setup through Wireless Connect3, a Rear Paper Tray for quick reloading of plain or photo paper, plus a flatbed scanner - the PIXMA TS3520 is more than your basic printer. You can also easily print from your mobile devices using the Canon PRINT app, AirPrint®, Mopria® Print Service6, or from computers with built-in Wi-Fi® PRINTING MADE EASY With the PIXMA TS3520, enjoy a quick and easy setup with Wireless Connect3 and an improved Web Getting Started Guide. In no time you'll be printing crisp black text & documents, and vivid 5"x7" borderless photos5 all from a two FINE Hybrid ink cartridge system. SIMPLE CONNECTIVITY Print easily from your computer or mobile devices with a high-speed USB connection or Wi-Fi®4 connection. CANON PRINT APPS Print, copy, and scan from your mobile device and more with the free Canon PRINT app and explore a variety of printable projects and crafts with the Creative Park app. EASY TO USE A simple button panel and a 1.5" segment LCD screen allows for an easy and intuitive printing experience. PIXMA PRINT PLAN ELIGIBLE Canon's new PIXMA Print Plan8 ships ink when you need it so you can keep printing. This subscription plan can be ideal for low to moderate document printing with the option to upgrade to other plans at any time. Free shipping included! |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Name | PIXMA TS3520 Wireless All-in-One Printer Black |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 4977C002 |
| Product Model | TS3520 |
| Product Line | PIXMA |
| Technical Information | |
| Wireless Print Technology |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 7.7 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported |
|
| ISO Color Print Speed (ipm) | 4 |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 60 Sheet Capacity |
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 60 sheets |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon PIXMA TS3520 Inkjet Multifunction Printer-Color-Black-Copier/Scanner-4800x1200 dpi Print-60 sheets Input-1200 dpi Optical Scan-Wireless LAN-Wireless PictBridge-Mopria-Canon PRINT (4977c002)