Canon
Canon imageCLASS LBP633Cdw Desktop Wireless Laser Printer - Color (5159c002)
- SKU:
- 19986422
- MPN:
- 5159c002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/16/2025 09:13:13 PM PST
- Stock Update:
- 10/16/2025 09:13:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed for small- and medium-size businesses, the imageCLASS LBP633Cdw model balances speedy performance and minimal maintenance. This Wi-Fi Direct printer delivers fast, exceptional color laser output and offers a variety of mobile solutions for printing on the go. Maximum Print Speed (Black): 22 ppm; Maximum Print Speed (Color): 22 ppm; Print Resolution (Black) (Width x Height): 600 x 600 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 1200 x 1200 dpi.Cartridge 067 Starter Toner; Power Cord; Documentation
Global Product Type:Laser Printers
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
No
No
Vietnam
- imageCLASS LBP633Cdw Laser Printer
- Cartridge 067 Starter: CMY 680 / Black 910 Yield
- Power Cord
- Documentation
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 35.3 lb |
| Product Color | White |
| Height | 11.3" |
| Color Family | White |
| Width | 17" |
| Depth | 16.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Designed for small to medium-size business, this imageCLASS Wireless Laser Printer balances a speedy performance with minimal maintenance. Printer delivers an efficient color output as fast as 22 pages per minute. Printer produces a quick first printout in approximately 10.3 seconds. Wi-Fi Direct enables easy connection to mobile devices without a router. Print on-the-go using Canon Print Business, Apple AirPrint or Mopria Print Service. Easily send scanned documents to your email or file server. Print memory stores up to 1 GB. Vivid and vibrant color technology produces high-quality prints with increased image sharpness and color vibrancy in up to 600 x 600 dpi. Printer also features a 250-sheet input tray. Easily navigate printing options using the five-line LCD. Connectivity options include high-speed 2.0, Ethernet, Wi-Fi or Wi-Fi Direct Connection. |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Name | imageCLASS LBP633Cdw Laser Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5159C002 |
| Product Model | LBP633Cdw |
| Product Line | imageCLASS |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| First Print Speed |
|
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 22 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Wireless Print Technology |
|
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Ink Color |
|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Media Type | Plain Paper |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Supported Network Protocols |
|
| Software | |
| Operating System Supported | <ul> <li>Apple Mac OS X (10.11 or later)</li> </ul> <b>Microsoft:</b> <ul> <li>Windows 11 / 10 / 8.1 </li> <li>Windows Server2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 / 2022</li> </ul> |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 150 to 2500 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageCLASS LBP633Cdw Desktop Wireless Laser Printer - Color (5159c002)