Canon
Canon imageCLASS MF450 MF452dw Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome (5161c012)
- SKU:
- 19093747
- MPN:
- 5161c012
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/08/2023 08:53:05 AM PST
- Stock Update:
- 08/08/2023 08:53:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The imageCLASS MF452dw is designed for small office environments where black-and-white all-in-one capability is needed, and productivity, ease of use and large toner and paper capacity are priorities. This model has expandable paper capacity of up to 900 sheets (with optional 550-sheet Paper Cassette) and is backed by Canons Service and Support network. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printer Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 40 ppm; Network Ready: Yes.Machine Functions:Copy
Package Contents:
- imageCLASS MF452dw
- Cartridge 057 Black Standard, Approx. 3,100 Page Yield
- Power Cord
- Telephone Cable
- User Software DVD-ROM
- Starter Guide
- Warranty Card
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
- imageCLASS MF452dw
- Cartridge 057 Black Standard, Approx. 3,100 Page Yield
- Power Cord
- Telephone Cable
- User Software DVD-ROM
- Starter Guide
- Warranty Card
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 35.7 lb |
| Height | 15.4" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 18.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 5" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF452dw |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5161C012 |
| Product Model | MF452dw |
| Product Series | MF450 |
| Product Line | imageCLASS |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling |
|
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Document Reduction | 78% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Speed Dialing | Yes |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 750 to 4000 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageCLASS MF450 MF452dw Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome (5161c012)