Canon
Canon 200EG Deluxe Camera Case (6229A003)
- SKU:
- 18248505
- MPN:
- 6229a003
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/01/2022 01:23:26 PM PST
- Stock Update:
- 07/01/2022 01:23:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Additional Information:
Camera
- Waterproof
- Rugged nylon, water-repellent, urethane coated for extra durability
- Well-arranged divider system for secure storage and easy access
- Lightweight construction, padded shoulder straps and back for comfort
- Front webbing ideal for storing a light jacket
- Tripod carrying straps
Application/Usage:
Camera
Compatibility:
- Camera
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Nylon |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Product Color |
|
| Height | 15.6" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 7.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | For photographer's on-the-go, Canon offers a comprehensive line of accessories. Canon's camera cases are built specially to help protect EOS and PowerShot digital camera models. Canon camera bags and cases can accommodate a number of different camera configurations and are built to the highest standards to ensure comfort and safety. Other travel accessories such as cables, straps, and waterproof cases provide reliability and high performance. Perfect for basic scuba diving and snorkeling, waterproof cases provide easy access to many photographic controls, such as white balance adjustment. They can also be useful on land, protecting against snow, sand, dust, and humidity. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 200EG Deluxe Camera Case |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6229A003 |
| Product Line | Deluxe |
| Product Information | |
| Compartment Width | 10" |
| Accessibility | Backpack |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Compartment Depth | 5" |
| Compartment Height | 14.75" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon 200EG Deluxe Camera Case (6229A003)