Canon
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS Zoom Lens (2042B002)
- SKU:
- 18351680
- MPN:
- 2042b002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/09/2026 11:31:39 AM PST
- Stock Update:
- 02/09/2026 11:31:39 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
In response to demands of photographers, this standard zoom lens is designed with Canon Optical Image Stabilizer technology while retaining the compactness and lightness of previous models. Its stabilization allows sharp hand-held shots at shutter speeds up to four stops slower than otherwise possible. It consists of 11 elements in 9 groups and uses an spherical lens element to correct aberration for excellent image quality throughout the zoom range and a circular aperture for exquisite rendering of out-of-focus backgrounds. Without a lot of size, weight or cost, this lens expands picture-taking possibilities any time slow shutter speeds are needed.
Features
Application/Usage:
Digital Camera
Digital Camera
Compatibility:
Canon EOS SLR Cameras
Specs
| Physical Characteristics | |
| Depth | 3.3" |
| Diameter | 2.7" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | In response to demands of photographers, this standard zoom lens is designed with Canon Optical Image Stabilizer technology while retaining the compactness and lightness of previous models. Its stabilization allows sharp hand-held shots at shutter speeds up to four stops slower than otherwise possible. It consists of 11 elements in 9 groups and uses an spherical lens element to correct aberration for excellent image quality throughout the zoom range and a circular aperture for exquisite rendering of out-of-focus backgrounds. Without a lot of size, weight or cost, this lens expands picture-taking possibilities any time slow shutter speeds are needed. |
| Product Type | Lens |
| Product Name | EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS Zoom Lens |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2042B002 |
| Product Line | EF-S |
| Technical Information | |
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Lens Type | Zoom |
| Lens Construction | 11 Elements in 9 Groups |
| Filter Attachment Diameter | 58 mm |
| Maximum Focal Length | 55 mm |
| Minimum Focal Length | 18 mm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS Zoom Lens (2042B002)