Canon
Canon imageCLASS MF264dw Laser Multifunction Printer - Monochrome (2925c020)
- SKU:
- 18283939
- MPN:
- 2925c020
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
imageCLASS MF264dw
Designed for small and medium-size businesses, the imageCLASS MF264dw balances speedy performance and minimal maintenance, and the large LCD panel delivers an intuitive user experience.
Package Contents:
- imageCLASS MF264dw Black and White Laser
- Cartridge 051 Black Standard - 1,700 Yield
- Drum 051 - 23,000 Yield
- Power Cord
- Starter Guide
- User Software DVD-ROM
- Warranty Card
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
Slovakia
- imageCLASS MF264dw Black and White Laser
- Cartridge 051 Black Standard - 1,700 Yield
- Drum 051 - 23,000 Yield
- Power Cord
- Starter Guide
- User Software DVD-ROM
- Warranty Card
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Slovakia
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 27.3 lb |
| Height | 14.8" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 16" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | imageCLASS MF264dw Designed for small and medium-size businesses, the imageCLASS MF264dw balances speedy performance and minimal maintenance, and the large LCD panel delivers an intuitive user experience. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF264dw Black and White Laser |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2925C020 |
| Product Model | MF264dw |
| Product Line | imageCLASS |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling |
|
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 250 to 2500 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageCLASS MF264dw Laser Multifunction Printer - Monochrome (2925c020)