This item is brand-new, factory sealed.
The imageCLASS MF453dw is designed for small office environments where black-and-white multifunction capability is needed, and productivity, ease of use and large toner and paper capacity are priorities. A 5 color touchscreen delivers an intuitive user experience and can be customized by a device administrator to help simplify many daily tasks. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printer Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 40 ppm; Network Ready: Yes.
Canon's signature reliability and engine technologies help keep productivity high.Designed for small print jobs with first-print time as fast as 5.4 seconds.5" intuitive, color touchscreen with smartphone-like usability.Scan and convert documents to searchable digital files through a single-pass duplex document feeder.
Cartridge 057 Black Standard; Power Cord; User Software DVD-ROM; Starter Guide; Warranty Card
Machine Functions:Copy
Machine Functions:Copy Machine Functions:Print
Machine Functions:Print Machine Functions:Scan
Machine Functions:Scan Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner
Global Product Type:Multifunction - Printer, Copier, Scanner Printer Type:Laser
Printer Type:Laser Maximum Print Speed (Black):40 ppm
Maximum Print Speed (Black):40 ppm Network Ready:Yes
Network Ready:Yes B&W or Color Output:B&W
B&W or Color Output:B&W Print Resolution (Black) (Width x Height):600 x 600 dpi
Print Resolution (Black) (Width x Height):600 x 600 dpi Copying Speed (Black):40 ppm
Copying Speed (Black):40 ppm Auto Document Feed/Sheets:50
Auto Document Feed/Sheets:50 Accepts Paper Size:Envelopes
Accepts Paper Size:Envelopes Accepts Paper Size:Executive
Accepts Paper Size:Executive Accepts Paper Size:Legal
Accepts Paper Size:Legal Accepts Paper Size:Letter
Accepts Paper Size:Letter Accepts Paper Size:Statement
Accepts Paper Size:Statement Paper Input:250-Sheet Cassette
Paper Input:250-Sheet Cassette Paper Input:100-Sheet Multipurpose Tray
Paper Input:100-Sheet Multipurpose Tray Wireless Printing:Yes
Wireless Printing:Yes Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 14
Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 14 Maximum Copies:999
Maximum Copies:999 Reduction/Enlargement Range [Max]:400%
Reduction/Enlargement Range [Max]:400% Reduction/Enlargement Range [Min]:25%
Reduction/Enlargement Range [Min]:25% Zoom Increments:1%
Zoom Increments:1% Operating System Compatibility:Mac OS X 10.11 and Later
Operating System Compatibility:Mac OS X 10.11 and Later Operating System Compatibility:Windows 8.1, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019
Operating System Compatibility:Windows 8.1, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019 Connector/Port/Interface:Ethernet
Connector/Port/Interface:Ethernet Connector/Port/Interface:USB
Connector/Port/Interface:USB Connector/Port/Interface:Wi-Fi
Connector/Port/Interface:Wi-Fi Maximum Paper Size:8.5 x 14
Maximum Paper Size:8.5 x 14 Auto Duplexing Functions:Copy
Auto Duplexing Functions:Copy Auto Duplexing Functions:Print
Auto Duplexing Functions:Print Auto Duplexing Functions:Scan
Auto Duplexing Functions:Scan LCD Display:Yes
LCD Display:Yes LCD Display Format:5" Color Touch Panel
LCD Display Format:5" Color Touch Panel Maximum Memory:1 GB
Maximum Memory:1 GB Monthly Duty Cycle (Pages):4,000
Monthly Duty Cycle (Pages):4,000 Power Consumption:1,330 W Peak
Power Consumption:1,330 W Peak Power Requirements:AC 120 V-127 V, 60 Hz
Power Requirements:AC 120 V-127 V, 60 Hz Secure Print Function:Yes
Secure Print Function:Yes Standard Memory:1 GB
Standard Memory:1 GB First Page Out:5.4 s
First Page Out:5.4 s Duplex Printing:Automatic
Duplex Printing:Automatic Borderless Printing:No
Borderless Printing:No Model Name/Number:imageCLASS MF453dw
Model Name/Number:imageCLASS MF453dw Network Capable:Yes
Network Capable:Yes Network Types:10/100/1000Base-T Ethernet
Network Types:10/100/1000Base-T Ethernet Network Types:802.11b/g/n Wireless
Network Types:802.11b/g/n Wireless Paper Input Capacity (Sheets):350
Paper Input Capacity (Sheets):350 Scan Resolution (Width x Height):600 x 600 dpi
Scan Resolution (Width x Height):600 x 600 dpi Depth:18.3"
Depth:18.3" Height:15.4"
Height:15.4" Weight:35.7 lbs
Weight:35.7 lbs Width:17.8"
Width:17.8" Package Includes:Cartridge 057 Black Standard
Package Includes:Cartridge 057 Black Standard Package Includes:Power Cord
Package Includes:Power Cord Package Includes:User Software DVD-ROM
Package Includes:User Software DVD-ROM Package Includes:Starter Guide
Package Includes:Starter Guide Package Includes:Warranty Card
Package Includes:Warranty Card Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Pre-Consumer Recycled Content Percent:0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent:0% Post-Consumer Recycled Content Percent:0%
Post-Consumer Recycled Content Percent:0% Total Recycled Content Percent:0%
Total Recycled Content Percent:0%
Package Contents:
- imageCLASS MF453dw
- Cartridge 057 Black Standard, Approx. 3,100 Page Yield
- Power Cord
- User Software DVD-ROM
- Starter Guide
- Warranty Card
Features
Package Contents: - imageCLASS MF453dw
- Cartridge 057 Black Standard, Approx. 3,100 Page Yield
- Power Cord
- User Software DVD-ROM
- Starter Guide
- Warranty Card
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly: Yes
Energy Star: Yes
Specs
| Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 35.7 lb |
| Height | 15.4" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 18.3" |
| Warranty |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 5" |
| General Information |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Designed for small and medium-size businesses, the Canon imageCLASS MF450 Series models balance speedy performance, minimal maintenance, and the ability to add an optional paper tray. A 5" color touchscreen delivers an intuitive user experience and can be customized by a device administrator to help simplify many daily tasks.
|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF453dw Black and White Laser |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5161C011 |
| Product Model | MF453dw |
| Product Series | MF450 |
| Product Line | imageCLASS |
| Technical Information |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology | - Canon PRINT Business
- Apple AirPrint
- Mopria Print Service
- Wi-Fi Direct
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling |
| Media Handling | - 1 x Input Tray 250 Sheets
- 1 x Multi Purpose Tray 100 Sheets
- 1 x Automatic Document Feeder 50 Sheets
|
| Media Size | - Legal
- Letter
- Executive
- Statement
- Custom Size - 5.80" x 14"
- Com10 Envelope
- Monarch Envelope
- C5 Envelope
- DL Envelope
|
| Media Type | - Plain Paper
- Recycled Paper
- Thick Paper
- Thin Paper
- Bond
- Postcard
- Envelope
- Label
|
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Interfaces/Ports |
| USB | Yes |
| Copier |
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Document Reduction | 78% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Reliability |
| Recommended Monthly Print Volume | 750 to 4000 |