Canon
Canon imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner - 300 dpi Optical (3595c002)
- SKU:
- 18170535
- MPN:
- 3595c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:43:40 AM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:43:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Canon imageFORMULA CR-L1 compact check transport is an easy-to-use solution for high volume batch Remote Deposit Capture (RDC) and remote lockbox check processing. With high-quality image scanning, precise MICR accuracy plus reliable item handling, the CR-L1 check transport can help distributed check processing.
Package Contents:
- imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner
- Power Cable
- USB Cable
- Setup Disc and Guide
- Operations and Maintenance Guide
- Warranty Card
- User Registration Card
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
Japan
- imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner
- Power Cable
- USB Cable
- Setup Disc and Guide
- Operations and Maintenance Guide
- Warranty Card
- User Registration Card
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Japan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Height | 5.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 7.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | The Canon imageFORMULA CR-L1 compact check transport is an easy-to-use solution for high volume batch Remote Deposit Capture (RDC) and remote lockbox check processing. With high-quality image scanning, precise MICR accuracy plus reliable item handling, the CR-L1 check transport can help distributed check processing. |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Name | imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3595C002 |
| Product Model | CR-L1 |
| Product Line | imageFORMULA |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows |
| Technical Information | |
| Optical Resolution (dpi) | 300 |
| Scan Color |
|
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Media Type | Check |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner - 300 dpi Optical (3595c002)
$591.05