Canon
Canon imageFORMULA DR-C230 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical (2646c002)
- SKU:
- 18160358
- MPN:
- 2646c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our FL, IN, MD, MN, NC, NH, NJ, NY warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:37:36 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $459.43 each 459.43 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:37:36 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Deliver high-speed and powerful performance to the office with the Canon imageFORMULA DR-C230 document scanner. Its user-friendly design, high-quality image processing, reliable item handling, and robust software offer end-to-end options for capturing business information and improving workplace productivity. Wide range of uses, optimal for workgroups and departments in any industry, Legal, financial, healthcare, government and more. Can assist with efficient records management and help reduce paperwork in paper intensive environments. Scan Size (W x H): 8.5 x 14; Color Bit Depth: 24-bit; Grayscale Bit Depth: 8-bit; Connector/Port/Interface: USB 3.1 Gen 1.CaptureOnTouch V4; CapturePerfect; ISIS/TWAIN Driver; Kofax Virtual ReScan Professional
Global Product Type:Sheetfed Scanners
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
Vietnam
- imageFORMULA DR-C230 Office Document Scanner
- AC Adapter
- Power Cable
- Usb Cable
- Setup Disc And Guide
- Warranty
- Ecarepak Flyer
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.95 lb |
| Height | 8.7" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Help boost office efficiency and productivity with the Canon imageFORMULA DR-C230 Document Scanner. Optimal for workgroups and departments in most industries, especially the financial, transportation, rental/leasing services and government sectors, this scanner easily assists with integrating information into digital workflows for process automation and information distribution. It aids efficient record management and helps reduce paperwork. This scanner can scan at up to 30ppm, both sides in one pass, in color or black-and-white. Capable of holding up to 60 sheets, it can handle various document types, including thick, thin or oversized, as well as plastic or embossed cards and even passports. Double-feed release functions and one-touch release button allow scanning to resume when double-feed is detected for seamless scanning. The easy-to-use operation panel contains accessible controls to start scanning operations, pre-configure job tasks and more. With both Canon CaptureOnTouch v4 and Canon CapturePerfect software, you can easily pre-configure scan tasks and choose from a wide selection of file distribution options. With CaptureOnTouch software, scanned documents can be sent directly to third-party cloud applications, like Microsoft SharePoint, Dropbox, Google Drive and more. Auto-resolution settings aid in maintaining image quality in mixed batches of documents and photographs. Character Emphasis and Text Enhancement help improve text legibility on hard-to-read documents. More from the Manufacturer |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Name | imageFORMULA DR-C230 Office Document Scanner |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2646C002 |
| Product Model | DR-C230 |
| Product Series | DR |
| Product Line | imageFORMULA |
| Technical Information | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Scan Color | Color |
| Scanning Modes | Duplex |
| Media Size |
|
| Cordless | No |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Media Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageFORMULA DR-C230 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical (2646c002)
$470.34