Canon
Canon imageFORMULA DR-M260 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical (2405c002)
- SKU:
- 18156595
- MPN:
- 2405c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, IN, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:43:18 PM PST
- Stock Update:
- 03/30/2026 04:43:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Optimal for workgroups and departments in any industryespecially in the legal, financial, healthcare, and government sectorsthe DR-M260 scanner can assist with efficient records management and help reduce paperwork in paper-intensive environments. This scanner can reliably handle an assortment of document types, such as thick, thin, even oversized documents and plastic embossed cards. To help prevent paper jams and damage to documents, paper feeding and eject sensors are incorporated to minimize document mishaps. The scanner also incorporates left and right feeding rollers that revolve independently to help prevent skewed feeding when different size documents are scanned together. For easy maintenance, notifications for errors and roller replacement will appear on the LCD, allowing administrators to tackle any problems before they occur. The DR-M260 scanner is bundled with a suite of convenient software to help widen the scope of capture and output capabilities. Canon CapturePerfect and Kofax Virtual ReScan (VRS) help to increase the overall quality of documents scanned. Canon CaptureOnTouch V4 can assist with effortless document organization, with files sorted and saved into existing folders as well as automatically creating new folders. Scan Size (W x H): 8.5 x 14; Color Bit Depth: 24-bit; Grayscale Bit Depth: 8-bit; Connector/Port/Interface: USB 3.1 Gen 1.CaptureOnTouch V4; CapturePerfect; ISIS/TWAIN Driver; Kofax Virtual ReScan Professional
Global Product Type:Sheetfed Scanners
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
No
No
Japan
- imageFORMULA DR-M260 Office Document Scanner
- AC Adapter
- Power Cord
- USB Cable
- Setup Disc
- Kofax VRS Pro Disc
- Setup Guide
- Warranty Card
- eCarePAK Flyer
Certifications & Standards:
Energy Star
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Japan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Height | 9.1" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Five year warranty included</p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Deliver high-speed, powerful performance to the office with the Canon imageFORMULA DR-M260 Document Scanner. Optimal for workgroups and departments in most industries, especially the legal, financial, healthcare and government sectors, this scanner easily assists with efficient records management and helps reduce paperwork in paper-intensive environments. The DR-M260 was designed with an accessible LCD panel for convenience, allowing the creation of up to 99 customizable, pre-programed scan tasks for frequently used scanning modes and output destinations. This scanner can quickly capture and convert paper documents into useable digital information, reliably handling an assortment of document types (including thick, thin or oversized documents and plastic embossed cards). It can scan up to 60ppm - both sides in one pass. The ADF can accommodate up to 90 sheets at once. Onboard image processing CPU makes fast, high-quality scanning possible without depending on PC performance. Paper feeding and eject sensors are incorporated to prevent paper jams and damage to documents. Character Emphasis and Optical Character Recognition (OCR) help improve text legibility and create searchable and editable information. |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Name | imageFORMULA DR-M260 Office Document Scanner |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2405C002 |
| Product Model | DR-M260 |
| Product Line | imageFORMULA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 120 |
| Scanning Modes | Duplex |
| Media Size | Custom Size - 8.50" x 18.33 ft |
| Large Format | No |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 120 |
| Media Type |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageFORMULA DR-M260 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical (2405c002)
$975.83