Canon
Canon imageCLASS MF3010VP Laser Multifunction Printer - Monochrome - Black
- SKU:
- 19448160
- MPN:
- mf3010vp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:38:43 PM PST
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:38:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Place your compact imageCLASS MF3010 VP Multifunction Laser Printer anywhere in your work space to print, scan and copy. Print or copy up to 19 ppm letter-size documents and 15.5 ppm legal-size. Paper cassette has a 150-sheet maximum paper capacity. Recommended monthly page volume is between 100 and 1,000 pages for optimal use. Maximum print resolution is 300 x 300 dpi. Printer is designed for smaller print jobs with a first-print time as fast as 8 seconds. First copy out prints as fast as 12 seconds. Copy resolution is up to 600 x 600 dpi. Easily create copies of ID cards and other small documents to show both sides on one page. Scan documents in color and convert documents to searchable digital files. Speed for letter documents scans in 2.6 seconds in black and 7.9 seconds in color. Memory holds up to 64GB of storage. Printer includes Cartridge 125 Black starter toner with 700-page yield and additional toner with 1,600-page yield, power cord and USB cable.
Package Contents:
- imageCLASS MF3010 VP Multifunction Printer
- Cartridge 125 Black starter toner with 700-page yield
- Additional Toner with 1,600-Page Yield
- Power Cord
- USB Cable
Features
- imageCLASS MF3010 VP Multifunction Printer
- Cartridge 125 Black starter toner with 700-page yield
- Additional Toner with 1,600-Page Yield
- Power Cord
- USB Cable
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
South Korea
Specs
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 10" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.7" |
| Depth | 10.9" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Place your compact imageCLASS MF3010 VP Multifunction Laser Printer anywhere in your work space to print, scan and copy. Print or copy up to 19 ppm letter-size documents and 15.5 ppm legal-size. Paper cassette has a 150-sheet maximum paper capacity. Recommended monthly page volume is between 100 and 1,000 pages for optimal use. Maximum print resolution is 300 x 300 dpi. Printer is designed for smaller print jobs with a first-print time as fast as 8 seconds. First copy out prints as fast as 12 seconds. Copy resolution is up to 600 x 600 dpi. Easily create copies of ID cards and other small documents to show both sides on one page. Scan documents in color and convert documents to searchable digital files. Speed for letter documents scans in 2.6 seconds in black and 7.9 seconds in color. Memory holds up to 64GB of storage. Printer includes Cartridge 125 Black starter toner with 700-page yield and additional toner with 1,600-page yield, power cord and USB cable. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF3010 VP Multifunction Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | MF3010VP |
| Product Model | MF3010VP |
| Product Line | imageCLASS |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Copier | |
| Copy Color | Monochrome |
| Technical Information | |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 x 300 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 100 to 1000 |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling | 1 x Input Tray 150 Sheet Capacity |
| Media Size |
|
| Media Type | Plain Paper |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
Warranty Information