Canon
Canon PIXMA G1230 Desktop Inkjet Printer - Color (5809c002)
- SKU:
- 19977763
- MPN:
- 5809c002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/09/2025 12:29:56 PM PST
- Stock Update:
- 02/09/2025 12:29:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This small, compact printer is designed to fit your home or workspace. Enjoy a high page yield and print up to 6,000 black/7,700 color pages with just a single set of inks. When you do have to replace the inks, its easy! The Ink bottles have a keyed nozzle design to only fit and fill the correct color ink tank. Easily load envelopes, labels, high resolution paper and more in the rear tray. Maximum Print Speed (Black): 11 ipm; Maximum Print Speed (Color): 6 ipm; Print Resolution (Black) (Width x Height): 4800 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 4800 x 1200 dpi.Set of Ink Bottles; Print Heads; Documentation; Power Cord
Global Product Type:Inkjet Printers
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
No
No
Vietnam
- PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer
- Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)
- Print Heads
- Documentation
- Power Cord
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 10.1 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 5.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 16.4" |
| Depth | 13" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-Year Limited Warranty with InstantExchange Program |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Designed to fit in your home or work space, this PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer is compact yet delivers exceptional quality. Printer produces a high page yield - 6,000 black pages or 7,700 color pages with just a single set of inks. Ink bottles have a keyed nozzle design to only fit and fill the correct color ink tank. Ink bottles help minimize waste and reduce time spent refilling ink. Print as fast as 11 ipm (black) or 6 ipm (color) in resolutions up to 480 x 1200 dpi. Easily load envelopes, labels, high-resolution paper and more in the 100-sheet input tray. Printer supports a variety of media types including plain, glossy, semi-gloss and matte paper. Print borderless photos up to 8-1/2" x 11" to support your creativity. PosterArtist software is perfect for novices or professionals creating posters, banners and signage. Easily connect your OS compatible device using high-speed USB. Simple operating panels produce a smooth navigation experience. |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Product Name | PIXMA G1230 MegaTank Inkjet Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5809C002 |
| Product Model | G1230 |
| Product Line | PIXMA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Software | |
| Operating System Supported | <p>Windows 11, Windows 10?Windows 8.1?Windows 7 SP1<br />Operation can only be guaranteed on a PC with pre-installed Windows 7or later.<br />Printer driver,IJ Printer Assistant Tool and IJ Network Device Setup Utility are available with following OS.<br />Windows Server 2008 R2 SP1?Windows Server 2012 R2?Windows Server 2016?Windows Server 2019?Windows Server 2022<br /><br />Mac: OS X 10.14.6 ? macOS 12<br /><br />ChromeOS</p> |
| Software Included | <ul> <li>Printer Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Web Version Software</li> </ul> |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Manual |
| Print Technology | Inkjet |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 11 |
| Ink Color |
|
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6 |
| SuperTank System | MegaTank |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 3000 |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Borderless Printing | Yes |
| Media Type |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 100 Sheets |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon PIXMA G1230 Desktop Inkjet Printer - Color (5809c002)