This item is brand-new, factory sealed.
Designed for home and office, the Canon MegaTank PIXMA G2270 model balances speedy performance and minimal maintenance. The 1.2 segment monochrome display delivers an intuitive user experience. The printer is easy to fill with keyed nozzles for each color to only fit the correct ink. Print both documents and photos on a variety of paper types using a hybrid ink system with pigment black for sharp black text and dye-based color for vivid borderless photos up to 8.5 x 11. Create and print professional posters, banners, and signage with PosterArtist online version. Print from your laptop with a USB cable. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printing Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 11 ipm; Maximum Print Speed (Color): 6 ipm.
Ink bottles have a keyed nozzle design to only fit and fill the correct color ink tank.Print from your favorite mobile devices using the free Canon PRINT app, Apple AirPrint, and Mopria Print Service.Print up to 6,000 Black/7,700 Color pages with just a single set of inks.Easily load envelopes, labels, high resolution paper and more in the rear tray.
Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y); Print Heads; Documentation; Power Cord
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines Machine Functions:Copy
Machine Functions:Copy Machine Functions:Print
Machine Functions:Print Machine Functions:Scan
Machine Functions:Scan Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines Printing Type:Inkjet
Printing Type:Inkjet Maximum Print Speed (Black):11 ipm
Maximum Print Speed (Black):11 ipm Maximum Print Speed (Color):6 ipm
Maximum Print Speed (Color):6 ipm Network Ready:No
Network Ready:No Print Resolution (Color) (Width x Height):4800 x 1200 dpi
Print Resolution (Color) (Width x Height):4800 x 1200 dpi B&W or Color Output:Color
B&W or Color Output:Color Print Resolution (Black) (Width x Height):4800 x 1200 dpi
Print Resolution (Black) (Width x Height):4800 x 1200 dpi Copying Speed (Black):11 ipm
Copying Speed (Black):11 ipm Copying Speed (Color):6 ipm
Copying Speed (Color):6 ipm Accepts Paper Size:3.5 x 3.5
Accepts Paper Size:3.5 x 3.5 Accepts Paper Size:4 x 6
Accepts Paper Size:4 x 6 Accepts Paper Size:5 x 5
Accepts Paper Size:5 x 5 Accepts Paper Size:5 x 7
Accepts Paper Size:5 x 7 Accepts Paper Size:7 x 10
Accepts Paper Size:7 x 10 Accepts Paper Size:8 x 10
Accepts Paper Size:8 x 10 Accepts Paper Size:A4
Accepts Paper Size:A4 Accepts Paper Size:A5
Accepts Paper Size:A5 Accepts Paper Size:A6
Accepts Paper Size:A6 Accepts Paper Size:B5
Accepts Paper Size:B5 Accepts Paper Size:Legal
Accepts Paper Size:Legal Accepts Paper Size:Letter
Accepts Paper Size:Letter Accepts Paper Size:No. 10 Envelopes
Accepts Paper Size:No. 10 Envelopes Paper Input:100 Sheet Rear Paper Tray
Paper Input:100 Sheet Rear Paper Tray Wireless Printing:No
Wireless Printing:No Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 11.7
Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 11.7 Maximum Copies:99
Maximum Copies:99 Reduction/Enlargement Range [Max]:400%
Reduction/Enlargement Range [Max]:400% Reduction/Enlargement Range [Min]:25%
Reduction/Enlargement Range [Min]:25% Operating System Compatibility:Mac OS X 10.14.6-12
Operating System Compatibility:Mac OS X 10.14.6-12 Operating System Compatibility:Windows Server 2008, 7, Server 2012, Server 2016, 8.1, Server 2019, 10, 11, Server 2022
Operating System Compatibility:Windows Server 2008, 7, Server 2012, Server 2016, 8.1, Server 2019, 10, 11, Server 2022 Connector/Port/Interface:USB
Connector/Port/Interface:USB Maximum Paper Size:8.5 x 14
Maximum Paper Size:8.5 x 14 LCD Display (Yes/No):Yes
LCD Display (Yes/No):Yes LCD Display Format:1.2 Segment LCD Screen (Mono)
LCD Display Format:1.2 Segment LCD Screen (Mono) Monthly Duty Cycle (Pages):3,000
Monthly Duty Cycle (Pages):3,000 Power Consumption:14 W Peak
Power Consumption:14 W Peak Power Requirements:AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz
Power Requirements:AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz First Page Out:8 s
First Page Out:8 s Borderless Printing:Yes
Borderless Printing:Yes Individual Ink Cartridges:Yes
Individual Ink Cartridges:Yes Model Name/Number:PIXMA G2270
Model Name/Number:PIXMA G2270 Network Capable:No
Network Capable:No Paper Input Capacity (Sheets):100
Paper Input Capacity (Sheets):100 Photo Print Speed (4 x 6):8 s
Photo Print Speed (4 x 6):8 s Scan Resolution (Width x Height):600 x 1200 dpi
Scan Resolution (Width x Height):600 x 1200 dpi Depth:19.6"
Depth:19.6" Height:10.9"
Height:10.9" Weight:22.26 lbs
Weight:22.26 lbs Width:19.5"
Width:19.5" Product Biodegradability Indicator:N
Product Biodegradability Indicator:N Product Biodegradability in Days:0
Product Biodegradability in Days:0 Product Compostability Indicator:N
Product Compostability Indicator:N Package Includes:Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)
Package Includes:Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y) Package Includes:Print Heads
Package Includes:Print Heads Package Includes:Documentation
Package Includes:Documentation Package Includes:Power Cord
Package Includes:Power Cord Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Compliance Standards:EPEAT Silver
Compliance Standards:EPEAT Silver Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Compliance Standards:EPEAT Silver
Compliance Standards:EPEAT Silver Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Compliance Standards:EPEAT Silver
Compliance Standards:EPEAT Silver Compliance Standards:Energy Star Rated
Compliance Standards:Energy Star Rated Compliance Standards:EPEAT Silver
Compliance Standards:EPEAT Silver Pre-Consumer Recycled Content Percent:0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent:0% Post-Consumer Recycled Content Percent:0%
Post-Consumer Recycled Content Percent:0% Total Recycled Content Percent:0%
Total Recycled Content Percent:0% Features
Package Contents: - PIXMA G2270 MegaTank All-In-One Printer
- Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)
- Print Heads
- Documentation
- Power Cord
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly: Yes
Energy Star: Yes
Assembly Required: No
Recycled: No
Country of Origin: Vietnam
Specs
| Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | |
| Physical Characteristics |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 13.2 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 16.4" |
| Depth | 13.3" |
| Warranty |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics |
| Screen Size | 1.20" |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | PIXMA G2270 MegaTank All-in-One Printer features a high-capacity ink tank that produces up to 6,000 pages in black/white and 7,700 pages in color with just a single set of inks. Keyed nozzles for each color let you only fit the correct color to its allotted ink tank. Viewing window shows you when ink is running low so you can refill. Pigment black ink provides sharp, black text. Dye-based colors produce vivid, borderless photos. Printer has a maximum resolution up to 4800 x 1200 dpi and prints as fast as 11 ipm in black/white and 6 ipm in color. Simplex design prints and scans single-sided documents. Print, scan and copy a variety of media types up to 8.5" x 11.7". Rear input tray holds up to 100 sheets of plain paper or 20 sheets of $' x 6" paper. Connect using the USB cable to print from your Windows, Mac or Chromebook device. Easily navigate options using the 1.2" segment LCD.
|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Name | PIXMA G2270 MegaTank All-In-One Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5804C002 |
| Product Model | G2270 |
| Product Line | PIXMA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information |
| Print Technology | Inkjet |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 11 |
| Ink Color | - Pigment Black
- Cyan
- Magenta
- Yellow
|
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6 |
| SuperTank | Yes |
| SuperTank System | MegaTank |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Media Types & Handling |
| Media Handling | 1 bandeja trasera de gran capacidad para 100 hojas. |
| Media Size | - A4
- A5
- A6
- B5
- 3.50" x 3.50"
- 4" x 6"
- 5" x 5"
- 7" x 10"
- 8" x 10"
- 5" x 7"
- Envelope No. 10
- US Card - 3.58" x 2.17"
- Custom Size - 8.50" x 47.20"
- 8.50" x 11"
- Letter
- Legal
|
| Media Type | - Plain Paper
- Pro Luster Photo Paper
- Photo Paper Plus Glossy II
- Matte Photo Paper
- Glossy Photo Paper
- High Resolution Paper
- Envelope
- Photo Paper Plus Semi-gloss
- Greeting Card
- Card Stock
- Restickable Photo Paper
- Magnetic Photo Paper
- Iron-on Transfer
- Double-sided Matte Paper
- Canon Red Label Superior (WOP111)
- Canon Oce Office Color Paper (SAT213)
|
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Interfaces/Ports |
| USB | Yes |
| Copier |
| Copier Type | Flatbed |
| Software |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows 11, Windows 10?Windows 8.1?Windows 7 SP1</li> <li>Windows Server 2008 R2 SP1?Windows Server 2012 R2?Windows Server 2016?Windows Server 2019?Windows Server 2022</li> <li>Mac: OS X 10.14.6 ? macOS 12</li> <li>ChromeOS</li> </ul> |
| Software Included | <ul> <li>PIXMA G2270 Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Web Version Software</li> </ul> |
| Reliability |
| Duty Cycle | 3000 |