Canon
Canon PR500-R Wireless Presenter (pr-500-r)
- SKU:
- 18080348
- MPN:
- pr-500-r
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/22/2023 02:44:33 PM PST
- Stock Update:
- 02/22/2023 02:44:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wireless presenter features a vibrant red laser that's two times more visible than standard lasers to direct your audience's attention exactly where you need. Intuitive slideshow controls put you in complete control of every page to effortlessly navigate through your presentation. 65' wireless range means you can move freely around the room to engage your audience for greater impact. Battery level indicator provides a quick reminder of the status of the included AA batteries to prevent unexpected runout during your presentation. Plug-and-play technology allows fast, simple use directly out of the box and is fully compatible with PowerPoint and Keynote. Protective carrying case provides a soft layer of protection to travel with your presenter without worry.
Package Contents:
- PR500-R Wireless Presenter
- AA Batteries
Features
- PR500-R Wireless Presenter
- AA Batteries
Assembly Required:
No
Device Supported:
Projector
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Pointing Device | |
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Length | 8.5" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>One year limited warranty.</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Wireless presenter features a vibrant red laser that's two times more visible than standard lasers to direct your audience's attention exactly where you need. Intuitive slideshow controls put you in complete control of every page to effortlessly navigate through your presentation. 65' wireless range means you can move freely around the room to engage your audience for greater impact. Battery level indicator provides a quick reminder of the status of the included AA batteries to prevent unexpected runout during your presentation. Plug-and-play technology allows fast, simple use directly out of the box and is fully compatible with PowerPoint and Keynote. Protective carrying case provides a soft layer of protection to travel with your presenter without worry. |
| Product Type | Presentation Pointer |
| Product Name | PR500-R Wireless Presenter |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | PR500R |
| Product Model | PR500-R |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information