Canon
Canon TR8620A Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color - Black
- SKU:
- 19737192
- MPN:
- tr8620a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:40:51 PM PST
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:40:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Use this TR8620A Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying, scanning or faxing. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder to printing from your smartphone. Printer features a 4.3" LCD touch screen, front/rear paper feeder and five individual-ink system. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on photo paper or other paper types. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 37 seconds and generates 10 ipm (color). When copying, it makes 6.8 ipm (color). Use the 20-sheet ADF to copy, scan and fax multiple documents with ease. Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses Hi-speed USB, Ethernet, PictBridge, Wi-Fi, memory card slot and Bluetooth 4.0 LE.
Features
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Use this TR8620A Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying, scanning or faxing. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder to printing from your smartphone. Printer features a 4.3" LCD touch screen, front/rear paper feeder and five individual-ink system. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on photo paper or other paper types. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 37 seconds and generates 10 ipm (color). When copying, it makes 6.8 ipm (color). Use the 20-sheet ADF to copy, scan and fax multiple documents with ease. Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses Hi-speed USB, Ethernet, PictBridge, Wi-Fi, memory card slot and Bluetooth 4.0 LE. |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Name | TR8620A Wireless All-In-One Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | TR8620A |
| Product Model | TR8620A |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| Maximum Photo Print Speed | 37 Second |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling | 1 x automatic document feeder 20 Sheet capacity |
| Media Size | Photo - 4" x 6" |
| Media Type |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Color |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
Warranty Information