Canon
Canon TS702A Wireless Inkjet Printer - Color
- SKU:
- 19452393
- MPN:
- ts702a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:40:48 PM PST
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:40:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Use this compact TS702A Wireless Printer to meet your home and office needs. Large paper capacity prints up to 350 sheets to handle big jobs. Five-color, individual ink system supports XL/XXL ink tanks that won't need replacing during large print jobs. Automatic, two-side printing minimizes the cost and amount of paper used. Printer supports various paper types and sizes ranging from 3.5" x 3.5" square up to legal-size paper. Hybrid ink system allows you to print in sharp, black text and rich colors. It prints a 4" x 6" borderless photo in approximately 21 seconds and generates 10 ipm (color) and 15 ipm (black). Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Ink compatibility uses PGI-280 pigment black ink and CLI-281 dye-based ink. Standard interface uses Hi-speed USB, wireless PictBridge, Wi-Fi or Ethernet. It's even compatible with Amazon Alexa and Google Assistant for voice-activation printing.
Features
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Use this compact TS702A Wireless Printer to meet your home and office needs. Large paper capacity prints up to 350 sheets to handle big jobs. Five-color, individual ink system supports XL/XXL ink tanks that won't need replacing during large print jobs. Automatic, two-side printing minimizes the cost and amount of paper used. Printer supports various paper types and sizes ranging from 3.5" x 3.5" square up to legal-size paper. Hybrid ink system allows you to print in sharp, black text and rich colors. It prints a 4" x 6" borderless photo in approximately 21 seconds and generates 10 ipm (color) and 15 ipm (black). Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Ink compatibility uses PGI-280 pigment black ink and CLI-281 dye-based ink. Standard interface uses Hi-speed USB, wireless PictBridge, Wi-Fi or Ethernet. It's even compatible with Amazon Alexa and Google Assistant for voice-activation printing. |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Product Name | TS702A Wireless Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS702A |
| Product Model | TS702A |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Virtual Assistant Supported |
|
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Borderless Printing | Yes |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
Warranty Information