Case Logic
Case Logic Commence CCAM-1216 Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook, Electronics, Book, Folder, Water Bottle, Accessories - Black (3204786)
- SKU:
- 19155268
- MPN:
- 3204786
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $63.90 each 63.9 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 04:08:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Case Logic Commence 15.6" Backpack 24L- UPC: 085854252775
- Weight: 0.900 lbs
- Package Dimensions: 16.9 x 11.8 x 10.6 inches
- Item Weight: 14.4 ounces
Commence 15.6" Backpack 24L
Features
Application/Usage:
Yes
Cambodia
100% Polyester
Notebook
Electronics
Book
Folder
Water Bottle
Accessories
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Cambodia
Recycled Content:
100% Polyester
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 16.9" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 11.8" |
| Material Details | <ul><li> 1200D Polyester - Base </li><li> 600D Polyester - Body</li></ul> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 25 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Case Logic |
| Manufacturer Website Address | http://www.caselogic.com |
| Marketing Information | Made from recycled materials and with campus-ready features, this 24L pack will keep a laptop, tablet and school gear within reach. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Commence Recycled Backpack |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3204786 |
| Product Model | CCAM-1216 |
| Product Line | Commence |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Number of Compartments | 1 |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Style | Backpack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Case Logic Commence CCAM-1216 Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook, Electronics, Book, Folder, Water Bottle, Accessories - Black (3204786)
$87.94