Casio
Casio Pocket Calculator (hs-8v)
- SKU:
- 20465654
- MPN:
- hs-8v
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/28/2026 05:54:24 AM PST
- Stock Update:
- 02/28/2026 05:54:24 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Casio HS-8V Hand-Held Solar Calculator- 8-digit display (16-digit approximations)
- Large easy-to-read "Big Display" Constants
- Independent memory, Mark-up Percent +/-
- Square root, Solar Plus with battery backup
- Operations/Functionality: Percent/Profit margin/Square root/Command sign/Sign change/Constant
- Product Dimensions: 0.7 x 4.7 x 8.7 inches
- Item Weight: 0.32 ounces
This 8digit easytoread big display calculator allows onetouch operation to reset a price for an item. It is also much faster and has accurate reporting. Features profit margin %, constant for +, , x, builtin protective hard case, and battery backup.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 4" |
| Battery Information | |
| Power Source | Battery/Solar |
| Display & Graphics | |
| Number of Display Digits | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Casio |
| Manufacturer Website Address | http://www.casio.com |
| Product Type | Simple Calculator |
| Product Name | Pocket Calculator |
| Manufacturer | Casio Computer Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | HS8V |
| Technical Information | |
| Operations/Functionality | <ul><li>Mark Up</li><li>Square root</li><li>Percentage</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Casio Pocket Calculator (hs-8v)