Cherry Americas
CHERRY AK-PMH3 Medical Mouse Scroll Sensor Wireless AKPMH3OSFUSB
- SKU:
- 20905406
- MPN:
- ak-pmh3os-fus-b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/05/2026 02:48:44 PM PST
- Stock Update:
- 02/05/2026 02:48:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The waterproof AK-PMH3 Medical Mouse is the perfect pointing device for hygiene-critical environments like hospitals, medical practices, and microbiological laboratories. It is fully sealed and can be sprayed, wiped down and completely immersed in water without damaging the device. The overall gap-free design of the AK-PMH3 allows for effortless and through cleaning, helping healthcare professionals and end users to main a safe and clean environment. With its ergonomic shape that prevents wrist strain, the intuitive scrolling and the useful wake-up-by-motion function the AK-PMH3 promotes comfort and productivity. Both right- and left-handed users will appreciate the AK-PMH3 as an indispensable tool in healthcare settings with stringent cleaning protocols.
Package Contents:
- AK-PMH3 Medical Mouse Scroll Sensor Wireless
- Manual
- 2 x AA battery
- Screwdriver
Features
- AK-PMH3 Medical Mouse Scroll Sensor Wireless
- Manual
- 2 x AA battery
- Screwdriver
Certifications & Standards:
- CE
- FCC
- CAN/ISED
- EN60601-1-2-2015 (IEC 4th edition)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Touch Scroll |
| Movement Detection | Blue LED |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Rechargeable | No |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.6" |
| Depth | 4.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | CHERRY |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Marketing Information | The waterproof AK-PMH3 Medical Mouse is the perfect pointing device for hygiene-critical environments like hospitals, medical practices, and microbiological laboratories. It is fully sealed and can be sprayed, wiped down and completely immersed in water without damaging the device. The overall gap-free design of the AK-PMH3 allows for effortless and through cleaning, helping healthcare professionals and end users to main a safe and clean environment. With its ergonomic shape that prevents wrist strain, the intuitive scrolling and the useful wake-up-by-motion function the AK-PMH3 promotes comfort and productivity. Both right- and left-handed users will appreciate the AK-PMH3 as an indispensable tool in healthcare settings with stringent cleaning protocols. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | AK-PMH3 Medical Mouse Scroll Sensor Wireless |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | AK-PMH3OS-FUS-B |
| Product Model | AK-PMH3 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information