Club 3D CSV-1564W65 Docking Station
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
csv-1564w65
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 08:09:08 AM PST
Bulk discount rates
Buy 2 Add to cart for pricing 1
Buy 3 - 4 Add to cart for pricing 1
Buy 5 Add to cart for pricing 1
Buy 6 or above Add to cart for pricing 1
Stock Update:
05/12/2026 08:09:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Club 3D CSV-1564W65 USB Gen1 Type-C Triple Display Dynamic PD Charging Dock, is an integrated solution combining Video, Data, Power, Ethernet and Audio especially for frequent travellers. The Three different Video ports(HDMI™, DisplayPort™, VGA) allow you to enjoy 3 different images or videos on 3 different displays simultaneously under MST mode. The USB Type-A ports and USB Type-C data port allow you to connect multiple USB devices to the host. The USB Type-C charging port allows you to provide power for this Dock and can charge the host PC at the same time by connecting a PD power Adapter, no need to carry your Notebooks Power Supply. So in general the user is travelling lighter. The Micro SD and SD/MMC ports allow you to read information in the memory card onto the host. The 3.5mm audio port allows enjoying music of the host via a headset. Besides, with the Gigabit Ethernet port, you can enjoy high speed Ethernet on the host. It supports all DP Alt mode supported hosts. (PC, Laptop, Mobile phone, etc.) Dynamic Current Detection and Power Distribution, the product no longer intercepts the fixed power from the external PD Power Supply, but intercepts it according to the actual power consumed by itself, so that the PC can be dynamically charged more power. For Video Signal the source device needs to support DisplayPort™ Alt Mode
Features:
  • Supports DP Alt Mode and PD 3.0
  • Supports max. 5Gbps data transmission on the USB Gen1 Type-C ports
  • One USB Gen1 Type-C Data port
  • One USB Gen1 Type-C port supports PD charging with max 100W(20V/5A)
  • Bundled with 65W Power Supply (for Notebooks with current consumption up to 65W)
  • HDMI™ 4K 30 Hz
  • DP™ 4K 30 Hz
  • VGA 1920x1200 60Hz
  • Triple Display support
  • One port IEEE 802.3 Ethernet support for up to 1000BASE-TX
  • SD- and Micro-SD Slots work simultaneously
  • Audio port(Stereo), supports both micro- and head-phone
Package Contents:
  • CSV-1564W65 Docking Station
  • PowerSupply
  • Plugs
  • 2 x USB Type-C Cable
  • 1 x Connection to Host 27cm / 10.63"
  • 1x RED Cable
  • USB type-C for Charging to PowerSupply 1 m / 3.28 ft
  • Quick Install Guide
Features
Package Contents:
  • CSV-1564W65 Docking Station
  • PowerSupply
  • Plugs
  • 2 x USB Type-C Cable
  • 1x RED Cable
  • Quick Install Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
Power Description
Maximum Power Supply Wattage100 W
Physical Characteristics
Weight (Approximate)8.82 oz
Product ColorBlack
Height13.78"
Color FamilyBlack
Width2.95"
Depth0.79"
Interfaces/Ports
Number of USB Type-A Ports5
USB Type-C Detail1 Type-C Female for connecting to Host
Number of RJ-45 Ports1
Number of USB Type-C Ports2
USB Type-CYes
Headphone/Microphone Combo PortYes
VGAYes
Network (RJ-45)Yes
Number of DisplayPorts1
Number of HDMI Ports1
Host InterfaceUSB Type C
DisplayPortYes
USB Type-AYes
HDMIYes
General Information
Brand NameClub 3D
Manufacturer Website Addresshttp://www.club-3d.nl
Marketing InformationThe Club 3D CSV-1564W65 USB Gen1 Type-C Triple Display Dynamic PD Charging Dock, is an integrated solution combining Video, Data, Power, Ethernet and Audio especially for frequent travellers. The Three different Video ports(HDMI™, DisplayPort™, VGA) allow you to enjoy 3 different images or videos on 3 different displays simultaneously under MST mode. The USB Type-A ports and USB Type-C data port allow you to connect multiple USB devices to the host. The USB Type-C charging port allows you to provide power for this Dock and can charge the host PC at the same time by connecting a PD power Adapter, no need to carry your Notebooks Power Supply. So in general the user is travelling lighter. The Micro SD and SD/MMC ports allow you to read information in the memory card onto the host. The 3.5mm audio port allows enjoying music of the host via a headset. Besides, with the Gigabit Ethernet port, you can enjoy high speed Ethernet on the host. It supports all DP Alt mode supported hosts. (PC, Laptop, Mobile phone, etc.) Dynamic Current Detection and Power Distribution, the product no longer intercepts the fixed power from the external PD Power Supply, but intercepts it according to the actual power consumed by itself, so that the PC can be dynamically charged more power. For Video Signal the source device needs to support DisplayPort™ Alt Mode
One USB Gen1 Type-C Data port
HDMI™ 4K 30 Hz
DP™ 4K 30 Hz
VGA 1920x1200 60Hz