CLX Gaming
CLX SET TGMSETRXM2500BM Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600G Hexa-core (6 Core) 3.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 500 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Micro Tower - Black
- SKU:
- 20103509
- MPN:
- tgmsetrxm2500bm
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/11/2023 12:13:43 PM PST
- Stock Update:
- 12/11/2023 12:13:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
An Essential CLX gaming system, this CLX SET delivers outstanding computing power and visual performance for online gaming and more! It's driven by a 4th Gen 6-Core/12-Thread AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz processor (Max. Boost Speed of 4.4GHz) and 8GB of DDR4-3200 memory. The 1GB Radeon Vega 7 (CPU integrated) graphics delivers eye-stunning visuals. And when you are ready for the next level of gaming, you can add a graphics card. Meanwhile, the 500GB Solid State Drive provides a perfect blend of speed and storage. And it isn't just the insides that look great; the CLX SET is housed in a sleek Mini-Tower gaming chassis, designed for maximum expandability and airflow. With both wired and WiFi networking capabilities, you can game how you want, where you want. We even pre-install Windows 11 Home, and include a FREE Wired 7 Color Gaming Keyboard and Mouse, so you can be up and playing like a pro on your favorite games in no time! Best of all, this amazing machine is backed by a 1 Year Parts / Lifetime Labor Warranty and Free Lifetime Technical Support. Invest in a system above the rest - order your CLX SET today!Processor: 4th Gen AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz (6-Core) Memory: 8GB DDR4 - 1 x 8GB (2 slots total, 64GB Max) Hard Drives: 500GB SSD Graphics: Radeon Vega 7 (CPU integrated)
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600G |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 500 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro Tower |
| Product Color | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>CLX Gaming PCs include FREE Lifetime Technical Support, FREE Lifetime Warranty on Labor, 1 Year Parts Warranty by default.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Capacity | Up to 1 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega 7 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | CLX |
| Manufacturer Website Address | http://www.cybertron.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | SET TGMSETRXM2500BM Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Cybertron |
| Manufacturer Part Number | TGMSETRXM2500BM |
| Product Model | TGMSETRXM2500BM |
| Product Line | SET |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CLX SET TGMSETRXM2500BM Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 5 5600G Hexa-core (6 Core) 3.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 500 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Micro Tower - Black