CLX Gaming
CLX SET TGMSETRXM2501BM Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 7 5700G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Mini-tower - Black
- SKU:
- 20072125
- MPN:
- tgmsetrxm2501bm
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/18/2025 05:06:25 AM PST
- Stock Update:
- 09/18/2025 05:06:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get the power and performce you want for successful online gaming matches from this entry-level CLX SET gaming PC that delivers powerful computing as well as visual performance because it has the 5000 G-Series processor with integrated Radeon RX graphics built-in! This desktop PC has the 4th Gen 8-Core/16-Thread AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz processor with Max. Boost Speed of 4.6GHz 16GB of Dual-Channel DDR4-3200 memory plus it has 2GB of Radeon Vega 8 integrated graphics (built into the processor) allowing you to play in smooth 1080p for an immersive gaming experience. And when you're ready to take on the next level of top game titles you can easily upgrade by adding a dedicated graphics card for an even bigger performance boost. Sticking with performance the 1TB NVMe M.2 Solid State Drive provides a perfect blend of speed and storage. And it isn't just the insides that look great; the CLX SET is housed in a sleek CLX Edition Karnak MicroATX Mini-Tower gaming chassis with RGB fans designed for maximum expandability and airflow. With both wired and WiFi networking capabilities you can game how you want where you want. We even pre-install Windows 11 Home and include a FREE Wired 7 Color Gaming Keyboard and Mouse so you can be up and playing like a pro on your favorite games in no time! Best of all this amazing machine is backed by a 1 Year Parts / Lifetime Labor Warranty and Free Lifetime Technical Support. Invest in a system above the rest - order your CLX SET today!Features
Energy Star:
No
United States
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 550 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5700G |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini-tower |
| Weight (Approximate) | 27 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Memory Capacity | Up to 2 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | CLX |
| Manufacturer Website Address | http://www.cybertron.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | SET TGMSETRXM2501BM Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Cybertron |
| Manufacturer Part Number | TGMSETRXM2501BM |
| Product Model | TGMSETRXM2501BM |
| Product Line | SET |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | No |
| Number of DisplayPort Outputs | 0 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CLX SET TGMSETRXM2501BM Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 7 5700G Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Mini-tower - Black