cougar
Compucase Enterprises MG120-G Cougar Mg120-g E Mini Tower Case With Tempered Glass Side Window
- SKU:
- 18047751
- MPN:
- mg120-g
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Elegant and Compact Mini Tower Case with Tempered Glass Side WindowMG120-G sports an elegant and compact design with a darkmirror transparent front panel and a tempered glass side window, which shows a clear and attractive view of your computers internal components. Moreover, it supports six cooling fans and three radiators for optimized cooling performance. This case is designed to allow users to contemplate their high-end system components and lighting effects they want.
Attractive Visibility
To help you appreciate your systems full beauty, a darkmirror transparent front panel with a full-sized tempered glass side window will allow users to contemplate system components and dazzling lighting effects.
Great Support for Components
You wont believe how powerful a gaming beast you can build inside MG120-G. Its advanced support for graphics cards (up to two 330 mm-long graphics cards) will allow you to enjoy the latest games with smooth framerates.Case Form Factor
Mini TowerMotherboard Type
Mini ITX / Micro ATXI/O Panel
USB3.0 x 1, USB2.0 x 1, Mic x 1 / Audio x 1, Reset Button3.5" Drive Bay
22.5" Drive Bay
2+2 (converted from 3.5" drive bays) / (2 SSD trays included)Expansion Slots
4Cooling Fan Support
Front
140mm x 2 / 120mm x 3
Top
140mm x 2 / 120mm x 2
Rear
120mm x 1 (pre-installed)Maximum Number of Fans
6 Max.Water Cooling Support
Front
280mm / 240mm /140mm /120mm
Top
240mm / 140mm / 120mm
( Max. Component Height on Motherboard is 40mm )
Rear
120mmMax. Graphics Card Length
330 (mm) / 12.99 (in)Max. CPU Cooler Height
175 (mm) / 6.89 (in)PSU
Standard ATX PS2Max. PSU length
160 (mm) / 6.3 (in)Cable Management
YesItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
19 x 17 x 10
Weight
24.00lb
Warranty Information
1 YEAR
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Tempered Glass |
| Form Factor | Mini-tower |
| Weight (Approximate) | 11.53 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 16.3" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 15.7" |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | COUGAR |
| Manufacturer Website Address | http://www.cougargaming.com |
| Marketing Information | Elegant and Compact Mini Tower Case with Tempered Glass Side Window MG120-G sports an elegant and compact design with a darkmirror transparent front panel and a tempered glass side window, which shows a clear and attractive view of your computer's internal components. Moreover, it supports six cooling fans and three radiators for optimized cooling performance. This case is designed to allow users to contemplate their high-end system components and lighting effects they want. Attractive Visibility To help you appreciate your system's full beauty, a darkmirror transparent front panel with a full-sized tempered glass side window will allow users to contemplate system components and dazzling lighting effects. Great Support for Components You won't believe how powerful a gaming beast you can build inside MG120-G. Its advanced support for graphics cards (up to two 330 mm-long graphics cards) will allow you to enjoy the latest games with smooth framerates. Top-notch Cooling MG120-G 's compact layout allows you to install six fans and three water cooling radiators, with the front one up to 280mm. This immense cooling potential will enable you to choose freely the components you want in your build. Incredible Storage Up to two 3.5" HDDs and two 2.5" SSDs or four 2.5" SSDs will provide you with all the storage you need to install games and store all kinds of media. There are two SSD trays in this case. Please select two locations you prefer to install. Minimalist Beauty The case's 3.5" bay and PSU cover provides a clean view of your case and keep the airflow smoothly. |
| Product Type | Gaming Computer Case |
| Product Name | MG120-G Gaming Computer Case With Tempered Glass Side Window |
| Manufacturer | COMPUCASE ENTERPRISE CO., LTD |
| Manufacturer Part Number | 385TMZ0.0002 |
| Product Model | MG120-G |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
|
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Compucase Enterprises MG120-G Cougar Mg120-g E Mini Tower Case With Tempered Glass Side Window