cyberpower systems
Cyberpower Csb7012 Essential 7-outlets Surge Suppressor With 1500 Joules And 12ft Cord - 7 X Nema 5-15r - 1500 J - 125 V Ac Input (csb7012)
- SKU:
- 18136712
- MPN:
- csb7012
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:12:06 AM PST
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:12:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower Essential Series CSB7012 Surge Suppressor is ideal for Home/Office protection with 1500 joules, 7 outlets, and a 12 FT cord. The surge suppressor is ideal for protecting personal computers, phones/fax/modems, printers, stereos, and consumer electronics.The CSB7012 features seven (7) outlets, MOV technology to guard the surge suppressor and connected electronics against line abnormalities and surges, while EMI/RFI filters block unwanted line noise. The 12 FT power cord that will make it easier to locate an open and a right angle plug with a 45 off-set for convenient installation in the tightest of environments.
A Limited-Lifetime Warranty ensures that this surge suppressor has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship and further protection is offered by a $125,000 Connected Equipment Guarantee.
Package Contents:
- CSB7012 Essential 7-Outlets Surge Suppressor with 1500 Joules and 12FT Cord
- User Manual
Features
Package Contents:
Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 4.45 x 3.81 x 27.31 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 1.75 x 1.5 x 10.75 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 44 x 38 x 273 (mm) Weight (kg) : 0.68 Weight (lb) : 1.5 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 35.56 x 5.72 x 15.88 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 14 x 2.25 x 6.25 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 355.6 x 57.15 x 158.75 (mm) Shipping - Weight (kg) : 0.73 Shipping - Weight (lb) : 1.6 Circuit Breaker : 15 A Cord Length : 12 ft (3.7 m) Input Plug Type : NEMA 5-15P Maximum Input Current : 15A Outlets - Total : 7 Outlet Type COMPUTED : 7 - NEMA 5-15R USB Charge Port : No Clamping Voltage : 800V (H-N) Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz Maximum Surge Current : 60000 A Maximum Surge Current H-G : N/A Maximum Surge Current H-N : 30000 A Maximum Surge Current N-G : N/A Maximum Surge Voltage : 6000 V Surge Suppression (Joules) : 1500 J Clamping Voltage : 800V (H-N) Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz Maximum Surge Current : 60000 A Maximum Surge Current H-G : N/A Maximum Surge Current H-N : 30000 A Maximum Surge Current N-G : N/A Maximum Surge Voltage : 6000 V Surge Suppression (Joules) : 1500 J Color : Black Form Factors Supported : Keyhole (Wall Mount or Under-counter Installation) Material of Construction : Plastic Environmental : RoHS Compliant Safety : UL1363 CEG Amount : $125000 Connected Equipment Guarantee : Lifetime Product Warranty : Limited Lifetime Warranty
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Essential Surge CSB7012 7-Outlets Surge Suppressor/Protector
- User Manual
Certifications & Standards:
UL1363
Additional Information:
Application/Usage:
Computer
Household Electronic
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 800 V |
| Maximum Surge Current | 60 kA |
| Surge Energy Rating | 1500 J |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Keyhole/Undermount/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.8" |
| Depth | 10.8" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $125000 Lifetime |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower Essential Surge Protector CSB7012 offers vital surge protection for common home and office devices such as computers and electronics. It prevents spikes in energy caused by storms and electrical power surges from reaching your electronic equipment. The CSB7012 provides 1500 joules of protection, 7 outlets, a 12 ft. power cord. Features of the CSB7012 include automatic shutdown, metal oxide varistor (MOV) technology, an EMI/RFI noise filter, keyhole mounting slots, and impact-resistant casing. This surge suppressor comes with a Limited Lifetime Warranty and a Connected Equipment Guarantee. More from the Manufacturer |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | CSB7012 Essential 7 - Outlet Surge Protector with 1500 J Surge Suppression |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSB7012 |
| Product Model | CSB7012 |
| Product Series | Essential Surge |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cyberpower Csb7012 Essential 7-outlets Surge Suppressor With 1500 Joules And 12ft Cord - 7 X Nema 5-15r - 1500 J - 125 V Ac Input (csb7012)