cyberpower systems
Cyberpower Intelligent Lcd Series Avrg750lcd 750va 450w Ups - 750 Va/450 W - 120 V Ac - 2 Minute - Compact - 2 Minute - 12 X Nema 5-15r (avrg750lcd)
- SKU:
- 18338316
- MPN:
- avrg750lcd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, MS, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:26:38 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $133.79 each 133.79 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 02:26:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower Intelligent LCD Series AVRG750LCD UPS safeguards PCs and other electronics from blackouts, brownouts, surges, spikes, sags, and other power abnormalities. Its AVR boost/buck technology delivers a consistent and clean AC power, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. This UPS system is ENERGY STAR® qualified with patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry.The AVRG750LCD unit has a capacity of 750VA/450Watts, 12 NEMA 5-15R receptacles, including, 6 battery and surge protected and 6 surge protected outlets. The LCD panel displays real-time UPS vitals for ease of control. This UPS has a 12-volt sealed lead acid battery. RJ11 protection is also included. EMI/RFI filters decrease the susceptibility of the load to noise disturbances.
PowerPanel® Personal Edition UPS Management software is included along with a Three-Year Warranty and a $150,000 Connected Equipment Guarantee.
Package Contents:
- Intelligent LCD Series AVRG750LCD 750VA 450W UPS
- User Manual
- USB Cable
- PowerPanel Personal Edition Software Download Card
Features
Package Contents:
Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology UPS Topology : Line Interactive Battery Quantity : 1 Battery Size : 12 V / 7 Ah Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery Hot Swappable : No Replacement Battery Cartridge : RB1270B Replacement Battery Cartridge Quantity : 1 Runtime at Full Load : 2.5 min Runtime at Half Load : 7.6 min Typical Recharge Time : 8 Hours User Replaceable Battery : Yes Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 30.99 x 17.78 x 8.89 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 12.2 x 7 x 3.5 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 310 x 178 x 89 (mm) Weight (kg) : 5.62 Weight (lb) : 12.4 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 12.9 x 24.74 x 37.47 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 5.08 x 9.74 x 14.75 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 129.03 x 247.4 x 374.65 (mm) Shipping - Weight (kg) : 6.98 Shipping - Weight (lb) : 15.38 Circuit Breaker : 15 A Cord Length : 5 ft (1.5 m) Input Frequency Range : 57 Hz - 63 Hz Input Plug Type : NEMA 5-15P Input Voltage Range : 90 VAC - 148 VAC Nominal Input Voltage : 120 VAC Plug Style : Right Angle - 45° Offset Automatic Voltage Regulation : Single Boost On AC WaveForm : Sine Wave On Battery Frequency : 60 Hz ± 1% On Battery Voltage : 120 VAC ± 5% On Battery Waveform : Simulated Sine Wave Outlets - Battery & Surge Protected : 6 Outlets - Surge-Only Protected : 6 Outlets - Total : 12 Outlet Type COMPUTED : 12 - NEMA 5-15R Output Power Factor : 0.6 Overload Protection : Internal Circuitry Limiting Typical Transfer Time : 4 ms USB Charge Port : No VA : 750 VA Watts : 450 W EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes Phone Protection RJ11 : 1-In / 2-Out Surge Suppression (Joules) : 1030 J EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes Phone Protection RJ11 : 1-In / 2-Out Surge Suppression (Joules) : 1030 J Audible Alarms : Battery Mode HID Compliant USB Port : Yes LCD : Multifunction LCD LED Indicators : Power On Management Cable : USB Cable Software (Free Download) : PowerPanel® Personal Color : Black Form Factor : Compact Keyhole Mounting Slots : Yes Material of Construction : Plastic Operating Elevation : 0 - 6562 ft (0 - 2000 m) Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing) Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C) Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m) Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C) Environmental : RoHS Compliant Safety : UL1778 4th Ed. CEG Amount : $150000 Connected Equipment Guarantee : Lifetime Extended Warranty Option : WEXT5YR-U1B Product Warranty : 3 Year Limited Warranty
Yes
PowerPanel Personal Edition Software available for free download from cyberpowersystems.com
No
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Intelligent LCD Series AVRG750LCD 750VA 450W UPS
- User Manual
- USB A+B Type Cable
- Warranty Registration Card
Certifications & Standards:
- UL1778 4th
- cUL No 107.3-05
- FCC DOC Class B
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Software Included:
PowerPanel Personal Edition Software available for free download from cyberpowersystems.com
Energy Star:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Surge Energy Rating | 1030 J |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 148 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Compact |
| Weight (Approximate) | 12.40 lb |
| Height | 7" |
| Width | 12.20" |
| Depth | 3.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | <ul> <li>Power On</li> <li>Wiring Fault</li> </ul> |
| Interfaces/Ports | |
| Modem (RJ-11) | Yes |
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.50 Minute |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Replaceable Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | No |
| Battery Size | 12V |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7.60 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | A compact UPS with line interactive topology, the CyberPower AVRG750LCD provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for desktop computers, workstations, networking devices, and home entertainment systems. The AVRG750LCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The AVRG750LCD comes with a three-year warranty (including coverage of batteries) and a $150,000 Connected Equipment Guarantee. More from the Manufacturer |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | AVRG750LCD Intelligent LCD UPS Systems |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | AVRG750LCD |
| Product Model | AVRG750LCD |
| Product Series | Intelligent LCD UPS |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15R |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Design |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Application/Usage |
|
| AVR Range | Boost +10% / Buck -10% |
| Number of Surge-only Outlets | 6 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| AVR | Yes |
| Management | |
| Alarm |
|
| Environmental Conditions | |
| Operating Humidity | 0% - 90% |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 6562 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cyberpower Intelligent Lcd Series Avrg750lcd 750va 450w Ups - 750 Va/450 W - 120 V Ac - 2 Minute - Compact - 2 Minute - 12 X Nema 5-15r (avrg750lcd)
$137.48