cyberpower systems
CyberPower Rackbar CPS1615RMS 16-Outlets Surge Suppressor/Protector
- SKU:
- 20816775
- MPN:
- cps1615rms
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:51:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 18 or above | and pay only $67.11 each 67.11 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 11:51:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Engineered for the most demanding applications, the professional-grade Rackbar™ CPS1615RMS safeguards systems and networking equipment by absorbing spikes in energy caused by storms and electrical power surges. Designed for network environments, the CPS1615RMS also performs superbly for home office use, providing 1800 joules of protection, 15-Amp electrical capacity with circuit breaker, and 16 surge-protected outlets (6 front, 10 rear). Industrial-grade metal housing keeps this Rackbar performing flawlessly. The CPS1615RMS has a 1U racksize and can be mounted horizontally.
Features of the CPS1615RMS include an EMI/RFI noise filter, industrial-grade metal housing, AC power cord (6 ft.). The CPS1615RMS also comes with a three-year limited warranty.
Features
Additional Information:
Application/Usage:
Network Device
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 600 V |
| Maximum Surge Current | 90 kA |
| Surge Energy Rating | 1800 J |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 4.26 lb |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 19" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | Engineered for the most demanding applications, the professional-grade Rackbar CPS1615RMS safeguards systems and networking equipment by absorbing spikes in energy caused by storms and electrical power surges. Designed for network environments, the CPS1615RMS also performs superbly for home office use, providing 1800 joules of protection, 15-Amp electrical capacity with circuit breaker, and 16 surge-protected outlets (6 front, 10 rear). Industrial-grade metal housing keeps this Rackbar performing flawlessly. The CPS1615RMS has a 1U racksize and can be mounted horizontally. Features of the CPS1615RMS include an EMI/RFI noise filter, industrial-grade metal housing, AC power cord (6 ft.). The CPS1615RMS also comes with a three-year limited warranty. More from the Manufacturer |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | CPS1615RMS |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CPS1615RMS |
| Product Model | CPS1615RMS |
| Product Series | Rackbar Surge |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Features | Overload Protection |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information