cyberpower systems
Cyberpower Rb1290x2b Ups Replacement Battery Cartridge For Pr750lcd - 7000 Mah - 12 V Dc - Sealed Lead Acid - Spill-proof/maintenance-free - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum (rb1270x2b)
- SKU:
- 18154318
- MPN:
- rb1270x2b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:41:41 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $104.83 each 104.83 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 04:41:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberPower's RB1270X2B UPS replacement battery cartridge restores life to UPS systems with internal batteries that have become weak or completely depleted. The RB1270X2B 12V/7AH batteries are certified to meet or exceed original manufacturer specifications. All replacement cartridges come with leak proof sealed lead acid batteries that are pre-assembled for easy installation into your CyberPower UPS system. Each CyberPower replacement battery cartridge ships with reusable packaging that can be used for delivery of expired batteries to a suitable recycling center. All CyberPower batteries come with an 18-month warranty. Compatible with PR750LCD UPS.Package Contents:
- RB1290X2B UPS Replacement Battery Cartridge for PR750LCD
- Replacement Instructions and Recycling Information
- Reusable Package for Delivering Expired Batteries to a Suitable Recycling Center
Features
Package Contents:
Battery Quantity : 2 Battery Size : 12 V / 7 Ah Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery User Replaceable Battery : Yes Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 14.99 x 12.95 x 9.4 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 5.9 x 5.1 x 3.7 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 150 x 130 x 94 (mm) Weight (kg) : 4.13 Weight (lb) : 9.1 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 18.36 x 15.24 x 20.7 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 7.23 x 6.0 x 8.15 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 183.64 x 152.4 x 207.01 (mm) Shipping - Weight (kg) : 3.7 Shipping - Weight (lb) : 8.15 USB Charge Port : No Color : Black Material : Plastic Package Includes : Battery Kit and Installation Guide Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing) Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C) Models : PR750LCD UPS Models : PR750LCD Product Warranty : 18 Month Limited Warranty
CyberPower UPS:
China
- RB1290X2B UPS Replacement Battery Cartridge for PR750LCD
- Installation Guide
Additional Information:
Compatibility:
CyberPower UPS:
- PR750LCD
- PR750LCDTAA
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.10 lb |
| Height | 5.1" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 3.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 18 Month |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The RB1270X2B UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1270X2B contains two 12V/7AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1270X2B comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. |
| Product Type | Battery Unit |
| Product Name | RB1270X2B Replacement Battery Cartridge |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1270X2B |
| Product Model | RB1270X2B |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Packaged Quantity | 2 |
| Technical Information | |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cyberpower Rb1290x2b Ups Replacement Battery Cartridge For Pr750lcd - 7000 Mah - 12 V Dc - Sealed Lead Acid - Spill-proof/maintenance-free - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum (rb1270x2b)
$110.40