cyberpower systems
CyberPower Switched ATS PDU PDU24004 12-Outlets PDU
- SKU:
- 19094254
- MPN:
- pdu24004
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:50:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $422.68 each 422.68 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 11:50:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ensure continued operation of critical devices with the CyberPower PDU24004 Metered ATS PDU. Ideal for data centers and network closets, this unit provides power redundancy to single-corded connected equipment. If power for the primary source exceeds the lower or upper thresholds, or if power fails, the PDU will switch to the secondary power source to ensure continuous operation. The PDU will switch back to the primary power source when incoming power becomes stable.The PDU24004 supports inputs between 200-240V and includes (12) IEC C13 outlets. Dual IEC C14 power cords are plugged into separate power sources (A and B), and information about each power source is provided via LED indicator lights on the front of the unit. Other features include an LCD with selectable background color, ugradeable firmware, and network-grade plugs and outlets. The CyberPower PDU24004 is protected by a three-year limited warranty.
Features
Certifications & Standards:
Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.31 x 4.45 x 21.46 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.05 x 1.75 x 8.45 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 433 x 44 x 215 (mm) Weight (kg) : 3.36 Weight (lb) : 7.4 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 54.99 x 12.45 x 39.8 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 21.65 x 4.9 x 15.67 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 549.91 x 124.46 x 398.02 (mm) Shipping - Weight (kg) : 5.81 Shipping - Weight (lb) : 12.8 Cord Length : 10 ft (3.0 m) Derated Input Current : 12 A Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz Input Overload Protection : 15A x 2 Input Plug Type : 2 x IEC-320 C14 Maximum Input Current : 15A Nominal Input Voltage : 200 - 240 VAC Phase : Single Phase Plug Style : Straight (Socket) Nominal Output Voltage : 200 - 240 VAC Outlet Banks : 1 Outlets - Total : 12 Outlet Type COMPUTED : 12 - IEC-320 C13 Overload Protection : None Power Source Transfer Time : 2-7 ms Source Failure Detection Time : 2-3 ms Total Transfer Time : <10 ms Hardware Connection Port : Serial (RJ45) LCD : Multifunction LCD LED Indicators : Source Status Upgradeable firmware : Yes Color : Black Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes External Site Ground Pin : Yes Form Factors Supported : 1U Rackmount Material of Construction : Metal Rack Height : 1U Style : Rackmount Operating Elevation : 0 - 13123 ft (0 - 4000 m) Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing) Operating Temperature : 32 - 113 °F (0 - 45 °C) Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m) Storage Temperature : 5 - 131 °F (-15 - 55 °C) Environmental : RoHS Compliant Safety : UL62368 via cTUVus Extended Warranty Option : WEXT5YR-PDU1A Product Warranty : 3 Year Limited Warranty
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- UL62368 via cTUVus
- FCC Class A
- ICES-003: Issue 7
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Data Center
Network Closet
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Rack |
| Weight (Approximate) | 7.41 lb |
| Cord Length | 10 ft |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Width | 17.1" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | Ensure continued operation of critical devices with the CyberPower PDU24004 Metered ATS PDU. Ideal for data centers and network closets, this unit provides power redundancy to single-corded connected equipment. If power for the primary source exceeds the lower or upper thresholds, or if power fails, the PDU will switch to the secondary power source to ensure continuous operation. The PDU will switch back to the primary power source when incoming power becomes stable. The PDU24004 supports inputs between 200-240V and includes (12) IEC C13 outlets. Dual IEC C14 power cords are plugged into separate power sources (A and B), and information about each power source is provided via LED indicator lights on the front of the unit. Other features include an LCD with selectable background color, ugradeable firmware, and network-grade plugs and outlets. The CyberPower PDU24004 is protected by a three-year limited warranty. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | PDU24004 |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PDU24004 |
| Product Model | PDU24004 |
| Product Series | Metered ATS PDU |
| Technical Information | |
| Design | Modular |
| Plug/Connector Detail | 2 x IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| PDU Type | Metered |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Protection Type | Overload Protection |
| Features |
|
| Management | |
| Management | <b>Protocols:</b><ul><li>IPv4</li><li>TCP</li><li>IP</li><li>UDP</li><li>SNMPv1</li><li>HTTP</li><li>NTP<li>DNS</li><li>Telnet</li><li>DHCP</li><li>SMTP</li><li>FTP</li><li>IPv6</li><li>SNMPv3</li><li>HTTPs</li><li>SSH</li><li>SSL</li><li>TLS</li><li>LDAP(S)</li><li>RADIUS<li>Syslog</li><li>CLI</li><li>Windows AD</li><li>SNMP</li></ul> |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower Switched ATS PDU PDU24004 12-Outlets PDU
$423.66